piątek, 25 marca 2011

Jak nauczyć dziecko żyć w zgodzie z przyrodą

Autorem artykułu jest Maria B



Chcesz, by twój kilkulatek dbał o przyrodę, umiał doceniać jej piękno i rozumiał, dlaczego należy ją chronić? Szacunku dla otaczającego nas świata warto uczyć dziecko już od najmłodszych lat.

Dzieci najchętniej i najszybciej uczą się poprzez zabawę i właśnie poprzez zabawę można w fascynujący sposób nauczyć je nie tylko zasad matematyki czy fizyki, ale także szacunku dla przyrody.

Jak to zrobić?

Choćby w czasie zabawy w dom. Lalki mogą przecież mieszkać w ekologicznym drewnianym domku wyposażonym w pojemniki do segregacji śmieci, panel słoneczny i zbiornik na deszczówkę. Domek natomiast może się znajdować w ekologicznym miasteczku korzystającym wyłącznie z zielonej energii… Poprzez zabawę dziecko dowie się, jak funkcjonuje ekologiczna kolej lub punkt ładowania pojazdów elektrycznych. Już samo objaśnienie dziecku zasadności korzystania z tego typu rozwiązań może być znakomitą lekcją ekologii.

Zabawa w życie

Poprzez zabawę dziecko uczy się jednak nie tylko właściwości przedmiotów i reguł nimi rządzących. Odtwarzając w czasie zabawy sytuacje spotykane na co dzień uczy się odnajdywania w rolach rodzinnych i społecznych. Zabawa „w życie” to jedna z ulubionych rozrywek kilkulatków – godzinami mogą odgrywać scenki podpatrzone w sklepie, w domu czy na spacerze. Podsuwając dziecku właściwe wzorce do naśladowania, od najmłodszych lat można pozytywnie wpływać na jego sposób postrzegania świata.

Świeć przykładem

Dzieci najlepiej uczą się wszystkiego poprzez naśladowanie zachowań dorosłych. Warto więc korzystać z każdej okazji, by swoim postępowaniem dawać dziecku dobry przykład. Wytłumacz, dlaczego segregujesz śmieci, starasz się oszczędzać wodę, a wychodząc z pokoju, gasisz światło. Wspólnie podziwiajcie przyrodę na spacerach, czytajcie o niej książki, zabawcie się w ogrodników. Możecie też zagrać w grę o tematyce ekologicznej. Poprzez zabawę i fascynujące dla malucha zajęcia w prosty sposób nauczysz go, jak być wrażliwym i odpowiedzialnym za swoje otoczenie człowiekiem.

---

Zabawki drewniane Plan Toys


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Niebezpieczne foteliki samochodowe

Autorem artykułu jest Ulryk Wilk



Bezpieczeństwo dzieci przewożonych samochodami to jeden z kluczowych tematów dla każdego rodzica. Z tego względu informacje o wadach fabrycznych produktów mających je zapewnić są kluczowe. Chodzi o to, żeby foteliki samochodowe dla dzieci i inne tego rodzaju urządzenia zawsze zapewniały najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Ponieważ zakres kontroli jest szeroki, a kontrolujących sporo, firmy produkujące foteliki samochodowe dla dzieci mają się na baczności. Jak ognia unikają wypuszczania wadliwych serii i robią wszystko, żeby do sprzedaży trafiały jedynie sprawdzone produkty. Nie zawsze się to udaje.

Doniesienia amerykańskiej instytucji zajmującej się bezpieczeństwem na autostradach (National Highway Traffic Safety Administration) mogą przyprawić każdego rodzica o ból głowy. Jak podaje New York Times aż 800 tys. fotelików dla dzieci zostanie wycofanych z obrotu ze względu na to, że ich zabezpieczenia nie zapewniają dostatecznego zabezpieczenia dzieci. Firma Dorel, która produkuje wadliwe foteliki twierdzi, że nie ma żadnych informacji o wadach, które uaktywniłyby się w czasie prawdziwych wypadków. Nie ma też doniesień o jakichkolwiek obrażeniach czy przypadkach śmierci w wyniku używania fotelików.

Nie bez przyczyny sektor organizacji pozarządowych zajmujących się kontrolą i testami produktów dla dzieci jest tak rozbudowany. Chodzi o to, że dla rodziców trudno o ważniejszy temat niż bezpieczeństwo ich dzieci, a to jest często iluzoryczne. Ze względu na wady fabryczne urządzeń mających je zabezpieczyć. Jednym z takich produktów są foteliki samochodowe dla dzieci.

W opisywanym przypadku jako pierwsi zareagowali urzędnicy, których zaniepokoił wzrost liczby skarg konsumenckich dotyczących fotelików produkowanych przez tę firmę.

Przykład ze Stanów Zjednoczonych pokazuje, że rola organizacji testujących bezpieczeństwo produktów jest nie do przecenienia. Gdyby nie one, producenci mogliby sobie odpuścić prace na rzecz poprawy bezpieczeństwa produktów.

---

czasem piszę...


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Pierwszy wyjazd z niemowlakiem

Autorem artykułu jest Barbara Madej



Przed nami wiosna, lato, sezon urlopowy, czas na wycieczki i wyjazdy. Znajomi już przeglądają sprzęt, wymyślają trasy górskich wycieczek, planują urlop w ciepłych kurortach i odległych krajach. A Wy przeżywacie inne emocje – właśnie zostaliście rodzicami.

Gratulacje! Ale czy to znaczy, że ten sezon macie spędzić w domu, ograniczając wycieczki do spacerów w najbliższym parku? Zdecydowanie NIE!

Aktywne rodzicielstwo

To termin, który szybko powinien stać się dla Ciebie bliski, jeśli nadal chcesz rozwijać swoje pasje, kontynuować wyprawy i zdobywać świat wraz ze swoją pociechą. Tylko jak się do tego wszystkiego zabrać? Postaramy się w kilku słowach pokazać Ci, że świat stoi otworem przed rodzicami z dziećmi. Zatem do dzieła!

p2_2

Zaproś dziecko do swojego świata

Oczywiste jest, że z kilku tygodniowym niemowlęciem nie zdobędziesz najwyższej góry świata, czy też niekoniecznie musisz zwiedzać dziką dżunglę. Ale zdecydowanie rodzicielstwo nie oznacza zamknięcia w czterech ścianach, urlopu na placu zabaw pod blokiem i okazjonalnych wyjazdów do babci. Od dnia narodzin dziecka, twój świat stał się teraz waszym wspólnym światem! Tylko od Ciebie zależy, czy zaprosisz do niego swoją nowonarodzoną pociechę. Możesz już od pierwszych dni życia pokazywać mu uroki aktywnego, dynamicznego życia, pełnego przygód i atrakcji. Na początek spróbuj wybrać się niedaleko: wycieczka poza miasto, spacer po lesie. Zobaczysz, że taka wyprawa może być dla Was naprawdę ogromną przyjemnością. Dzieląc się rodzicielskimi obowiązkami można zaplanować nawet wspólny wyjazd na narty czy ściankę wspinaczkową.

Kasia jest podwójną mamą, ale tak udało jej się zaplanować swoje ciąże i porody, że nie przegapiła ani jednego sezonu narciarskiego. Gdy ona szalała na stoku mąż spacerował z dwumiesięczną córeczką pod wyciągiem nosząc ją pod swoją kurtką w chuście. „Gdy nadchodziła pora karmienia po prostu schodziłam ze stoku i zamieniałam się z mężem. Dzięki temu każde z nas mogło skorzystać z białego szaleństwa a dzieci dużo przebywały na świeżym powietrzu” opowiada Kasia.

Młody człowiek chce uczestniczyć w twoim życiu w pełni, bo dla niego najważniejsze jest po prostu bycie z Tobą. A tym bardziej jeżeli i dla Ciebie wspólne spędzanie czasu jest przyjemnością.

Logistyka

Logistyka to bardzo ważne słowo, a z chwilą zostania mamą lub tatą nabiera nowego znaczenia. Wiedzą o tym szczególnie rodziny wielodzietne, takie jak rodzina Marty, która praktycznie co tydzień wyjeżdża z dziećmi poza miasto. „Po kilku latach rodzinnego planowania, logistyka przechodzi w rutynę. We wszystkim nabiera się wprawy!” mówi Marta.

Zastanów się nad planem wycieczki czy wyjazdu. Obmyślając wycieczkę w góry miej na uwadze, że któreś z Was będzie szło z dodatkowym obciążeniem jakim jest dziecko. Ponadto w czasie postojów musisz uwzględnić przerwy na karmienie i przewijanie malucha.

p2_1

Wybierając się w dłuższą trasę pamiętaj, że w trakcie jazdy samochodem również trzeba zaplanować czas na odpoczynek poza fotelikiem, a także na karmienie i przewijanie. Nie zapomnij również o zabawkach na czas jazdy autem, dopasowanych do wieku twojego dziecka. Na czas wycieczki warto wymienić się zabawkami z kimś znajomym. Dzięki temu bez dodatkowych kosztów zapewnisz dziecku „nowe” atrakcyjne przedmioty, które mogą zając je dłużej niż te, które dobrze zna z własnego domu.

Zastanów się jak najwygodniej spakować wasze rzeczy, tak by pieluchy i chusteczki były łatwo dostępne, a dodatkowy smoczek (jeśli twoje dziecko z niego korzysta) zawsze pod ręką.

Niezbędnik

Wbrew obiegowej opinii jadąc na wycieczkę czy wakacje z dzieckiem nie musisz pakować połowy swojego domu! Wyprawa ma być oderwaniem się od codzienności. Dlatego brak wanienki czy wysokiego krzesełka przez kilka dni nikomu nie wyrządzi krzywdy. Natomiast naprawdę potrzebne i ułatwiające życie mogą okazać się:

- pieluchy, chusteczki i komplet ubrań na zmianę w łatwo dostępnym miejscu

- porcje już odmierzonego mleka, gotowego do zalania wodą z termosu (jeśli twój maluch nie jest już karmiony piersią)

- nieduży kocyk, na którym można położyć dziecko aby je przewinąć lub przykryć gdy zajdzie taka potrzeba

- chusta do noszenia dziecka, która na wyjazdach turystycznych może zastąpić wózek i ułatwić zwiedzanie trudnodostępnych miejsc, na przykład tych z dużą ilością schodów. W trakcie górskich wycieczek także jest niezastąpiona bo pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru malca na ramionach i plecach rodzica. Ponadto noszenie dzieci w chuście umożliwia pokazywanie im świata z perspektywy dorosłego.

Kasia i Tomek wędrują przez cały sezon od wiosny do jesieni. Gdy urodziła się ich córeczka Gabrysia nie wyobrażali sobie rezygnacji ze swojej pasji. „Znajoma położna pokazała nam elastyczną chustę wiązaną marki Polekont (http://polekont.pl/). Okazało się, że wiązanie jest naprawdę proste, dziecko możemy w niej nosić już od pierwszych dni życia, a gdy na zewnątrz jest chłodniej lub wieje, Gabrysia chowa się pod kurtką tatusia i jest jej tam ciepło i wygodnie. Gabrysia ma już blisko rok a my nie rozstajemy się z naszym Polekontem.”

Sytuacje awaryjne

Nie możesz zapomnieć o awariach – gdy pieluszka zawiedzie lub obiad nie zagrzeje miejsca w żołądku może wydarzyć się mikrokatastrofa. Dlatego tak ważne jest aby ubranka na zmianę były pod ręką. Przyda się również pielucha tetrowa i chusteczki.

W rodzicielstwo wpisane są też sytuacje kryzysowe. Zawsze może się zdarzyć tak, że w dniu w którym misternie zaplanowaliście świetną wyprawę wasze dziecko wstanie gorące jak mały piecyk albo zachoruje na infekcję żołądkową. To się zdarza. Trzeba się z tym pogodzić i w niektórych sytuacjach plany niestety odłożyć na później. Ale co się odwlecze...

Ania z Mikołajem wspominają swój nieudany wyjazd w Pieniny: „Rano Adaś wstał z wysoką gorączką, musieliśmy odwołać wyjazd ze znajomymi, którzy tego dnia mieli zdobyć Wysoką przez wąwóz Homole. Zostaliśmy w domu. Było nam żal pięknej pogody, ale udało nam się wyjechać tydzień później. Spotkała nasz szczególna rekompensata. Adaś zrobił w trakcie wyjazdu swoje pierwsze samodzielne kroki, może zostanie podróżnikiem?”

Pokaż innym, że można!

Jak już odważysz się na ten krok podziel się tym z innymi! Swoim przykładem możesz pokazać zaprzyjaźnionym rodzicom, że aktywne rodzicielstwo to nie kolejna moda, ale bardzo atrakcyjny sposób na życie!

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak nadawać imiona dzieciom?

Autorem artykułu jest Ambiante



Wielu spośród świeżo upieczonych rodziców, którzy pragną nadać swojemu dziecku oryginalne imię powinni przygotować się na długi i zaciekły bój z urzędnikami.

Urzędnicy działać jednak muszą w zgodzie z wytycznymi Rady Języka Polskiego, która ustala zalecenia i opiniuje kłopotliwe dla urzędów wnioski. Według obowiązujących zasad określonych przez Radę jako „Zalecenia dla urzędów stanu cywilnego dotyczące nadawania imion dzieciom osób obywatelstwa polskiego i narodowości polskiej”, kierownicy Urzędu Stanu Cywilnego mają obowiązek oceny nadawanych przez rodziców imion. Jeśli imię nie spełnia ustanowionych warunków – rodzice mogą spotkać się ze stanowczą odmową przyjęcia ich oświadczenia. Stanie się tak, kiedy wybrane imię zostanie zinterpretowane jako ośmieszające, nieprzyzwoite, zadeklarowane w formie zdrobnienia lub niepozwalające odróżnić płci dziecka.


Nie wolno nadać dziecku więcej, niż dwóch imion - muszą być one adekwatne do płci i pisane osobno, bez łącznika.
Przede wszystkim zaleca się wybieranie imion w postaci przyswojonej przez język polski. Oznacza to więc, że rodzice nie mogą dziecku nadać imienia o obcojęzycznym brzmieniu, jeśli posiada ono rodzimy odpowiednik. I tak – wpisane we wniosku imię Ann powinno być zastąpione polską Anna, John – Janem, a Victor – Wiktorem. W odróżnieniu od ustawodawstwa amerykańskiego – polscy biurokraci w oparciu o zalecenia Rady Języka Polskiego nie zatwierdzą imienia pochodzącego od nazw pospolitych, w związku z czym, próżno szukać wśród rodaków osób noszących imię Ameryka, Dakota czy Alaska. Adekwatnie – wielbiciel serwisów społecznościowych nie może nazwać swojego dziecka Facebook, a polski fan komiksów Batmanem będzie mógł syna przywoływać jedynie na stopie nieformalnej.

Ponadto, wszystkie imiona nadawane obywatelom Rzeczypospolitej powinny uwzględniać zasady gramatyczne i ortograficzne obowiązujące w języku polskim. Oznacza to, że fantazja rodziców ograniczona jest niejako słownikiem poprawnej pisowni i Jakub nie może być „Jakóbem”, a Katarzyna – „Katażyną” W związku z tym, że we współczesnym alfabecie polskim nie występuje „x” - imiona zawierające tę literę zapisujemy stosując „ks” ( np. Aleksandra, Aleks, a nie Alexandra, Alex). Analogicznie - „w” wypiera „v” (Wioleta a nie Violeta), „ia” czy „ie” zastępuje „yja” i „yje” (Gabriel, a nie Gabryjel), zamiast „c” należy postawić „k” w przypadku imion pochodzenia łacińskiego (Klaudia, a nie Claudia, Klemens zamiast Clemensa). W połączeniu spółgłosek zamiast „-i-” należy napisać „-j-” (np. nie Raimund, ale Rajmund). Wyjątkiem jest imię Aida, które zapisujemy przez „-i-”. Dodatkowo, imię nie powinno poddawać w wątpliwość, czy dziecko jest dziewczynką, czy chłopcem. Oznacza to niemożność wpisania do rejestru imienia Carol, zwłaszcza, kiedy nazwisko dziecka nie podlega odmianie przez rodzaje (np. Nowak, Kozak czy Czajka). I tak – Carol Czajka uznany nie będzie – trudno bowiem na podstawie zarówno imienia jak i nazwiska wskazać jednoznacznie płeć dziecka. Wyjątkiem są imiona „Maria” i „Miriam”, które można nadać dzieciom niezależnie od ich płci.


Przyjęło się, że dziewczynkom powinno się nadawać imiona zakończone na „a” (Adela, Joanna, Zuzanna), a chłopcom na dowolną spółgłoskę (Piotr, Paweł, Zenon) lub samogłoski: „i”, „y” oraz „o” ( Antoni, Walery, Mieszko). W tradycji kulturowej są jednak zakorzenione imiona kobiece, które nie kończą się samogłoską „a”, takie jak: Beatrycze, Noemi, Rut – chęć ich nadania dziewczynce nie może wg wytycznych Rady Języka Polskiego spotkać się z odmową urzędnika.


Kolejna zasada określa zapis imienia – nie może przybierać on formy archaicznej, która wyszła już z użycia. Wyjątkiem jest w tym przypadku rodzinna tradycja i chęć jej podtrzymania. Przez wzgląd na tradycję możliwy jest też zapis imienia z podwojonymi spółgłoskami (np. Izabella, Wioletta), czy imion będących obocznymi formami słowotwórczymi (Bazyl obok Bazyli, Konstanty obok Konstantyn).


Nie można jednak nadawać imion w formie zdrobnień (Kasia, Ania, Jaś). Wyjątek stanowią imiona pierwotnie pełniące funkcję zdrobnień, ale współcześnie istniejące jako formy samodzielne (mp. Lena, Rita). Przy nadawaniu nowych, a raczej „nowoczesnych” imion zaleca się, żeby ich zapis nie odbiegał od oryginalnej pisowni (np. Jessica, a nie Dżeskika, czy Dustin, a nie Dastin). Przede wszystkim, przy wyborze imienia powinno się bezwzględnie unikać nazw i przydomków wulgarnych i budzących negatywne skojarzenia ( np. Lucyfer czy Kurtyzana).


W przypadku, gdy rodzice małego człowieka nie mogą dojść do porozumienia w kwestii wyboru imienia, na ich wniosek może to zrobić sąd opiekuńczy. Dodatkowo rodzice (wymagany jest udział obydwojga) mają prawo jednokrotnie zmienić imię pociechy, ale tylko w ciągu 6 miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia.

---

Poznaj znaczenie, pochodzenie i charakterystykę swojego imienia.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zabawy w słówka z 3-latkiem

Autorem artykułu jest Serafina Makarewicz



Między 2 a 3 rokiem życia zmienia się świadomość własnego ja i gwałtownie wzrasta zasób słownictwa. Każdego dnia maluch zaskakuje nas nowym wyrazem lub jego nietypowym zastosowaniem.

Zaczyna używać przymiotniki i prawie każda mama dowiaduje się niespodzianie, że jest „fantastyczna”. Maluch powoli rozróżnia rodzaj męski i żeński, czasami zabawnie zniekształcając końcówki. Chciałabym zaproponować dwie, bardzo proste, zabawy słowne idealne dla tej grupy wiekowej.

Do jednej potrzebny jest nam wierszyk Juliana Tuwima o „Panu Tralalińskim”. Wierszyk jest o tyle nietypowy, że składa się jest z gry słów, polegającej na łączeniu dwóch członów różnych wyrazów. Swojemu maluchowi czytałam go codziennie przed zaśnięciem i któregoś dnia podczas zabawy klockami zacytowałam fragment wiersza „Jego żona …”, maluch dokończył zgodnie z oryginałem „Tralalona”, w ten sposób zaczęliśmy łączyć różne wyrazy niekoniecznie pochodzące z wierszyka. Aby łatwiej było zrozumieć sens zabawy zacytuję fragment wiersza (mam nadzieję, że Pan Tuwim nie będzie miał nic przeciwko temu)

W Śpiewawicach, pięknym mieście,

Na ulicy Wesolińskiej

Mieszka sobie słynny śpiewak,

Pan Tralisław Tralaliński.

Jego żona – Tralalona

Jego córka – Tralalurka

Jego synek – Tralalinek

Jego piesek – Tralalesek

(…)

Jego szofer – Tralalofer

I kucharka Tralalarka

Pokojówka Tralalówka

……

Zabawa jest przednia a wyrazy można wymyślać w nieskończoność gwarantuję, że tego typu ćwiczenie ułatwi dziecku poruszanie się w gąszczu polskich końcówek.

Do drugiej zabawy na początku potrzebne są rekwizyty: duża i mała lalka, duża i mała piłka, duży i mały płotek, duży i mały kot-maskotka. Jeśli tego nie mamy możemy wykorzystać rysunki.

Pokazujemy dziecku duży płot (na rysunku) mówiąc:

„To jest duży płot.”

Pokazujemy dziecku mały płotek mówiąc:

„A to mały płotek.”

Pokazujemy dziecku dużego kota mówiąc:

„To jest duży kot.”

Pokazujemy dziecku małego kotka:

„A to mały kotek.”

„Pokazujemy dziecku dużą lalkę mówiąc:

„To jest duża lalka”

Teraz pokazujemy małą lalkę mówiąc:

„To mała laleczka”

Pokazujemy dziecku dużą piłkę mówiąc:

„To jest duża piłka”

Pokazujemy dziecku małą piłkę mówiąc:

„To mała piłeczka”

Za drugim razem wystarczy dziecku pokazywać rekwizyty, aby samodzielnie dopowiadało jego nazwę płot – płotek. Dzięki tej zabawie maluch uczy się dobierać odpowiednie końcówki do wyrazu. Dla mojego dziecka było to zaskoczenie, że mała lalka to laleczka zawsze mówiło duża i mała lalka.

Oczywiście wierszyk ten możemy również budować w nieskończoność (dom- domeczek, pies – pieseczek, kartka – karteczka itp.)

---

www.zabawydladzieci.com.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Wielorazowe pieluszki do pływania

Autorem artykułu jest Beata Morawska



Najistotniejszą pozycją w zestawie kąpielowym dziecka jest pielucha do pływania. Najważniejszy wybór to wybór między pieluszkami jednorazowymi oraz wielorazowymi. Te pierwsze to spory wydatek. Warto poznać inne rozwiązania, m.in. neoprenowe pieluchy do pływania.

pieluszka do pływania

Takie neoprenowe pieluszki do pływania wykonane są z elastycznego neoprenu. Dodatkowo najczęściej są zaopatrzone w miękkie ściągacze, które pomagają w zatrzymywaniu wszelkich nieczystości. Taka neoprenowa pieluszka jest bardzo prosta w użyciu i skuteczna. Brak jest wiązań czy rzepów, pieluchę ubieramy jak majteczki.

Mimo że wielorazowa pielucha do pływania jest skuteczna jak samodzielny produkt, usuwanie zabrudzeń jest prostsze, a niebezpieczeństwo zabrudzenia basenu mniejsze, gdy dodatkowo użyjemy jakiegoś rodzaju wkładki lub jeszcze jednej warstwy pieluchy. Pod spód neoprenowej pieluszki do pływania możemy zatem włożyć tradycyjną, jednorazową pieluszkę do pływania. Jeśli nie chcemy wykorzystywać pieluch jednorazowych, możemy zdecydować się na miękkie, bawełniane majteczki, które zapinane są na rzep, podobnie jak w przypadku pieluszek jednorazowych. Kolejnym elementem takiego systemu pieluchy do pływania może być cienka wkładka, na rynku dostępne są rozwiązania z wkładkami ulegającymi biodegradacji, które można wyrzucać do toalety.

Po zakończonej wizycie na basenie neoprenową pieluszkę do pływania po prostu zdejmujemy, płuczemy w chłodnej wodzie i suszymy nie wystawiając na działanie promieni słonecznych lub innego źródła ciepła. W przypadku, gdy mamy zamiar od razu wykorzystać pieluchę ponownie, powinniśmy zawinąć ją w ręcznik i wycisnąć. Bawełniana pieluszka do pływania może być prana ręcznie lub w pralce. Wkładki natomiast wyrzucamy do toalety lub pojemnika na śmieci.

Istotną zaletą pieluch wielorazowych jest ciekawe wzornictwo, które pojawia się na rynku. Możemy wybierać spośród wielu kolorów i wzorów, które podkreślą indywidualność dziecka oraz sprawią, że będzie chciało je zakładać. Ponadto neoprenowa pieluszka pomaga dziecku w utrzymaniu ciepła w wodzie. Neopren to materiał wykorzystywany w piankach do pływania.

Oczywiście w przypadku wielorazowych pieluszek do pływania obowiązują te same zasady, jak w przypadku innych pieluch. Pielucha do pływania musi mieć odpowiedni rozmiar, gdyż zbyt luźna pieluszka nie będzie skuteczna. Poza tym dzieci muszą być wyjęte z basenu natychmiast po zabrudzeniu się.

---

Beata Morawska

Splash About: pływanie dzieci i niemowląt


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Strój kąpielowy do nauki pływania dla dzieci i niemowląt

Autorem artykułu jest Beata Morawska



W nauce pływania dzieci niezwykle przydatne są stroje kąpielowe dla dzieci z regulacją wyporności. Mogą one mieć formę kamizelek zapinanych na suwak lub kostiumów kąpielowych z wewnętrznymi lub zewnętrznymi kieszonkami, w których umieszczone są pływaki.

strój kąpielowy dla dzieci do nauki pływaniaZaletą takich strojów do nauki pływania w stosunku np. do kół czy też rękawków jest fakt, iż nie krępują one ruchów rąk dziecka. Wolne ręce to zwiększona kontrola nad ruchami w wodzie, większa samodzielność dziecka i płynąca stąd radość ze zwiększonych możliwości eksplorowania otoczenia, oczywiście pod czujnym okiem rodziców. Dodatkową zaletą takich strojów jest to, że często zapewniają dodatkową ochronę przed wyziębieniem w wodzie i przed promieniowaniem słonecznym, gdy jesteśmy np. na plaży. Tkaniny, z których wykonane są kostiumy lub kamizelki z regulacją wyporności, mogą posiadać filtr przeciwsłoneczny. Warto zastanowić się nad taką opcją, gdy wybieramy się na urlop do ciepłych krajów albo nad polskie morze.

Pamiętaj, że nauka pływania dla dzieci powinna być zabawą i odbywać się bezstresowo! Bardzo ważnym jest ciągłe przebywanie z dzieckiem, trzymanie dziecka za ręce, aby pomóc mu w zyskaniu pewności siebie, nauczeniu się kontrolowania poziomu pływalność stroju i równowagi. Dziecko powinno kontrolować pływalność, a nie odwrotnie!

Pierwszym krokiem do nauki pływania ze strojem z regulacją pływalności jest dostosowanie poziomu pływalności do dziecka. Pamiętaj, że zbyt wysoki poziom wyporności stroju utrudni dziecku kontrolę nad poruszaniem się w wodzie. Wyjmij więc odpowiednią ilość wkładek, by woda zakrywała delikatnie barki dziecka i by dziecko nie przechylało się zanadto w którąkolwiek stronę. Przy wyborze stroju dobrze jest sprawdzić, jakie są możliwości regulacji – im więcej wkładek, tym dokładniejsza może być kalibracja stroju do indywidualnych cech dziecka. Jest to istotne również, gdy dziecko nabiera umiejętności pływania i gdy trzeba zmniejszać poziom wyporności.

Na początku przygody ze strojem kąpielowym z wkładkami wypornościowymi, gdy jesteście już w wodzie, trzymaj swoje dziecko za ręce, zachęcaj je do machania nogami i puszczenia Twoich rąk, najpierw jednej, następnie drugiej. Kiedy dziecko będzie gotowe, odkryje, że może bezpiecznie zostawić rodzica i swobodnie poruszać się po basenie.

Kiedy dziecko już pewnie porusza się w basenie, wyjmij jedną lub dwie wkładki, co pozwoli dziecku przyzwyczaić się do zmniejszonego poziomu wyporności, przed kolejnymi etapami zmniejszania pływalności.

Po usunięciu ostatniej wkładki Twoje dziecko samo pływa po raz pierwszy! Oboje będziecie czuć radość z nabycia niezbędnej i dostarczającej mnóstwa frajdy umiejętności pływania! Gdy dziecko umie już pływać, rozważ uczestnictwo dziecka w profesjonalnych lekcjach pływania, które rozwiną siłę i technikę.

kamizelka do nauki pływania dla dzieci

Jak najskuteczniej wykorzystać kostium kąpielowy dla dzieci do nauki pływania? Oto kilka wskazówek:

- Ważne jest, aby nie używać zbyt wielu wkładów. To dziecko musi kontrolować pływalność, nie na odwrót.

- Niektóre dzieci potrzebują więcej czasu, aby zyskać pewność siebie w wodzie. Warto być cierpliwym z nerwowymi maluchami, bo swoboda poruszania się w wodzie sprawi dziecku wiele radości.

- Pamiętaj, że Twoje dziecko powinno ruszać się w wodzie. Ruch rąk i nóg jest konieczny. Dzięki temu dziecko nauczy się samodzielności w wodzie, co jest fundamentalnym wymogiem bezpieczeństwa dla początkującego pływaka.

- Gdy zamieniacie z dzieckiem nadmuchiwane siedziska lub rękawki na strój z pływakami, należy dać maluchowi moment na przyzwyczajenie się do nowego stroju kąpielowego.

- Strój kąpielowy z regulacją pływalności nie jest kamizelka ratunkową. Dziecko musi być przez cały czas nadzorowane przez osobę umiejącą pływać.

Strój kąpielowy dla dzieci do nauki pływania będzie na pewno tym, co sprawi radość Tobie i Twojemu dziecku.

---

Beata Morawska

Splash About: pływanie dzieci i niemowląt


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Dlaczego warto pływać z dziećmi?

Autorem artykułu jest Beata Morawska



Każde dziecko od momentu narodzin ma ogromny potencjał rozwoju swoich umiejętności, począwszy od doskonalenia ruchów, zdolności komunikowania się, aż po rozwijanie indywidualnych talentów. Czemu by nie wykorzystać tak ogromnych możliwości dziecka i wzmocnić je w trakcie zajęć na basenie?!

pływanie dzieci i niemowląt

Jest wiele korzyści związanych z oswajaniem dzieci ze środowiskiem wodnym. Poniżej znajdziesz ich przykłady:

- Przebywanie w środowisku wodnym poprawia wytrzymałość dzieci.

- Pływanie dzieci sprawia, że serce i płuca naszego malucha wzmacniają się.

- Nauka pływania stymuluje rozwój koordynacji ruchowej.

- Uczestniczenie w zajęciach pływania rozwija świadomość równowagi i współgranie układów ciała u małych adeptów sztuki pływania.

- Pływanie pobudza świadomość oraz czujności dzieci wobec negatywnych bodźców pochodzących ze świata zewnętrznego.

- Pływanie oraz oswajanie się z wodą wzmaga świadomość ruchu.

- Pływanie wpływa korzystnie na stymulację wszystkich zmysłów.

- Przebywanie wspólnie z dzieckiem w wodzie poprawia komunikację między rodzicem i dzieckiem i pozwala na powstanie niepowtarzalnej więzi.

- Zostało udowodnione, że nauka pływania dzieci i niemowląt pomaga w kształtowaniu się prawidłowych nawyków spania oraz prawidłowych nawyków żywieniowych.

- Ponadto badania fińskich naukowców sugerują, że dzieci, które uczą się pływać wyprzedzają rówieśników w takich obszarach jak kontrola pozycji pionowej i siła mięśni. Badania potwierdzają również, że dzieci, które pływają, lepiej rozwijają się, zarówno pod względem fizycznym, jak i umysłowym, wykazują lepiej rozwinięte umiejętności społeczne, są mniej płochliwe i lepiej radzą sobie w nowych sytuacjach.

Warto zatem zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria do pływania dla dzieci i poświęcić trochę czasu na wizytę ze swoim maluchem na basenie.

---

Beata Morawska

Splash About: pływanie dzieci i niemowląt


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Wizyta z niemowlakiem na basenie

Autorem artykułu jest Beata Morawska



Z uwagi na zbawienny wpływ pływania na organizm dziecka, ażdy rodzic powinien zatem zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria do pływania dla niemowląt i poświęcić trochę czasu na wizytę ze swoim maluchem na pływalni. Jeśli wydaje Ci się, że to karkołomne przedsięwzięcie, przeczytaj kilka wskazówek.

pływanie dzieci i niemowlątPływalnie, na które zabieramy nasze pociechy, powinny spełniać wszelkie standardy bezpieczeństwa, czystości i wygody. Woda w basenie powinna być czysta i regularnie sprawdzana. Wejścia, szatnie, powierzchnia przybasenowa powinna być utrzymywana w czystości i porządku. Oczywiście dla wygody i komfortu rodziców i dzieci basen powinien być wyposażony w specjalne przebieralnie dla rodziców z dziećmi oraz bezpieczne miejsca do przewijania niemowląt. Często zdarza się, że przewijanie dziecka musi odbywać się na cienkich ławkach służących do zmiany obuwia.

Dla wygody rodziców basen powinien być wyposażony w parking, by uniknąć długich wędrówek z dzieckiem, torbami z ręcznikami i innymi akcesoriami do pływania.

Odpowiedni ubiór dla dzieci to podstawa, by zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia wody. Odpowiednie pieluszki do pływania powinny rozwiązać ten problem. Mogą to być pieluszki jednorazowe lub wielokrotnego użytku, np. bawełniane, uzupełnione neoprenową pieluchą/spodenkami dodatkowo chroniącymi przed wydostaniem się nieczystości.

Ciepły basen z utrzymującym się poziomem temperatury na stałym poziomie pozwala na osiągnięcie największych postępów w nauce pływania oraz wysokiego komfortu pływania. Rekomendowana temperatura wody to 31-34 stopnie Celsjusza.

Jeśli temperatura wody na basenie jest niższa od rekomendowanej lub jeśli dziecko wykazuje zwiększone tendencje do marznięcia w wodzie, można wyposażyć je w neoprenowe stroje kąpielowe dla dzieci lub kombinezony, które pomagają w utrzymaniu ciepła w wodzie lub poza nią.

Jeśli dziecko już chodzi, należy zaopatrzyć je w butki basenowe – z miękką podeszwą dla młodszych dzieci i twardszą dla starszych. Pomagają one w utrzymaniu higieny stóp i chronią przed poślizgnięciami na basenie.

Małe dzieci wygodnie jest przenosić na basenie w foteliku samochodowym. Jest to bezpieczne miejsce do umieszczenia dziecka, gdy rodzic sam się przebiera. Postawiony przy krawędzi basenu fotelik ułatwia też rodzicowi, który sam wybrał się z dzieckiem na basen, bezpieczne wkładanie i wyjmowanie dziecka z basenu, zwłaszcza głębokiego, do którego wchodzimy po drabince.

Pamiętajmy o zabraniu nawet dwóch ręczników dla dziecka lub szlafroczka. Ręcznik dziecięcy może służyć jako miękka podkładka na przewijak lub inne miejsce, na którym będziemy przewijali malucha. W przypadku gdy zabieramy ze sobą nosidełko/fotelik, możemy je wyściełać ręcznikiem, by uchronić przed zbytnim zamoczeniem.

Warto być na pływalni dużo wcześniej, by zdążyć z przebraniem siebie i dziecka. Podobnie warto pozostać jakiś czas na pływalni po zakończeniu pływania, by dziecko nieco ochłonęło i miało czas na przegryzienie jakiegoś posiłku.

Jeśli pogoda na dworze jest wietrzna lub mroźna, pamiętaj o odpowiednim ubiorze dziecka i kremie ochronnym na twarz, szczególnie po wyjściu z basenu, aby uniknąć przeziębień. Kiepska aura za oknem nie powinna być przeciwwskazaniem do wyjścia na basen, a wręcz przeciwnie! Systematyczne uczestniczenie w zajęciach na basenie nawet zimą, wzmacniają naturalną odporność dziecka i chronią je przed infekcjami.

---

Beata Morawska

Splash About: pływanie dzieci i niemowląt


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak wybrać dobre nosidło turystyczne?

Autorem artykułu jest Beata Morawska



Nosidła turystyczne zapewniają komfort noszenia i mogą być używane dla dzieci w wieku od ok. 6 miesięcy do ok. 4 lat. Dziecko jest umieszczone blisko pleców rodzica, co zapewnia bezpieczeństwo i komfort. Ty także możesz w pełni korzystać z doświadczeń w plenerze razem ze swoim dzieckiem.

nosidło turystycznePoniżej ważne fakty i cechy tylnych nosideł, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze nosidła.

Na pierwszym miejscu listy priorytetów powinno być oczywiście bezpieczeństwo dzieci. Nosidła powinny spełniać europejskie normy dla nosideł dziecięcych.

Nosidło powinno mieć grubą warstwę wyściełania w siedzisku dziecka – dla wygody malucha.

Warstwa wyściełania jest też istotna dla rodziców. Pasy nośne, pasy lędźwiowe, czy plecy powinny być chronione przez grube wyściełanie. Jest to szczególnie istotne, gdy planujemy dłuższe wycieczki lub spacery. Elementy te mogą być także wyłożone oddychającą tkaniną, by zapewnić rodzicowi wentylację, gdy robi się cieplej.

Łatwo regulowana, bezpieczna uprząż powinna sprawić, że wkładanie i wyjmowanie dziecka z nosidła nie będzie stanowiło problemu.

Aby uzyskać największy komfort noszenia, nosidło musi właściwie rozkładać ciężar dziecka i być dobrze dopasowane do noszącego – ciężar powinien spoczywać w dużej części na biodrach, nie na ramionach.

Nosidło turystyczne powinno być wyprofilowane tak, by było dopasowane do kształtu kręgosłupa.

Waga nosideł – pamiętaj, aby sprawdzić wagę nosidła, które kupujesz, ponieważ noszony „bagaż” będzie coraz cięższy wraz z rozwojem Twojego dziecka!

System nośny nosidła – są różne rodzaje systemów nośnych. Niektóre nosidła, przeznaczone do dłuższych wycieczek i spacerów, mają regulowany system nośny, by umożliwić osobom o bardzo różnym wzroście wykorzystywanie tego samego nosidła z niezmienionym poziomem komfortu. Dzięki temu wysoki tata i niższa mama będą mogli z powodzeniem wykorzystywać to samo nosidło. Dla nosideł przeznaczonych na krótsze spacery taka funkcjonalność może ograniczać się do braku regulacji, a jedynie takiej budowie nosidła, która umożliwia używanie go przez osoby o różnym wzroście.

Niektóre nosidła zostały wyposażone w układ amortyzujący wstrząsy. Komfort użytkownika zwiększa się dzięki resorom w ramie, które usuwają nadmierny nacisk na kręgosłup.

Nosidła powinny składać się, by ułatwić przechowywanie i transport.

Warto zwrócić uwagę, w jakie akcesoria wyposażone jest nosidło. Przydatnymi akcesoriami są zwłaszcza pokrowiec przeciwdeszczowy oraz ochronny daszek przeciwsłoneczny. Jeśli uważamy zatem, że powyższe akcesoria przydadzą nam się podczas wycieczek, warto zastanowić się nad kupnem droższego nosidła, które zostało już wyposażone w niezbędne dodatki.

Gdy z nosidła korzystają starsze dzieci, warto wybrać takie wyposażone w strzemiona, na których opierają się stopy malucha. Zwiększa to komfort przebywania w nosidle.

Dla wielu rodziców istotną sprawą może być pojemność nosidła i umieszczenia w nim, oprócz dziecka, niezbędnego bagażu. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy planujemy dłuższe wyprawy. Tutaj sprawdzają się trochę droższe, ale bardziej rozbudowane nosidła wyposażone w przestrzeń bagażową.

Ciekawym dodatkiem do nosidła są lusterka, umieszczone zazwyczaj w łatwo dostępnym miejscu – np. w kieszonce na pasie biodrowym. Umożliwiają one obserwację dziecka siedzącego za naszymi plecami.

Korzystanie z tylnego nosidła turystycznego pozwoli Ci na dotarcie do każdego miejsca - w przeciwieństwie do wózków. Nosidła są świetnym sposobem na zacieśnianie więzi z dzieckiem. Są równie dobre do załatwiania miejskich sprawunków, jak i spacerów po lesie czy wypraw turystycznych.

---

Beata Morawska

BushBaby: nosidła i ubranka outdoorowe dla dzieci


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Nie tylko grzechotki - czyli jak umuzykalniać malucha

Autorem artykułu jest Aneta Kobylińska



Jeśli jesteś mamą żłobkowego albo przedszkolnego malucha i szukasz sposobów na umuzykalnienie swojej pociechy mam dobrą wiadomość.

Oprócz słuchania kołysanek (dla bardziej zaawansowanych ‘Eine kleine Nachtmusik’ Mozarta) małe dzieci chętnie wsłuchują się w grzechotanie, piszczenie i szmery swoich pierwszych zabawek.

Internet pełen jest zupełnie nowych i przekazywanych już z pokolenia na pokolenie przepisów na instrumenty z grochu, makaronów i kasz. Wsypujemy taką kaszę w puszkę po kawie, czy opakowanie po jogurcie, szczelnie zamykamy i gotowe. Przepisy jak samodzielnie wykonać takie instrumenty wyskakują jak z magicznego kapelusza. Wystarczy w googla wpisać na przykład ‘instrument z grochu’.

Producenci zabawek prześcigają się w coraz nowszych modelach elektronicznych skrzypiec, keyboardów, czy gitar. Instrumenty te są bardzo dobrym sposobem na naukę przyciskania i szarpania. Dźwiękom jakie wydają daleko jednak do muzyki.

Ucho wrażliwego maluszka ucieszy za to cała gama profesjonalnych instrumentów perkusyjnych. I nie tylko ucho. Oko też.

Swoją kolejną młodość przeżywają drewniane klocki. Niejeden przedszkolak zachwyci się dźwiękiem jaki można wydobyć stukając lub pocierając pałką o drewniane pudełko akustyczne w kształcie.... ślimaka. Grzbiet akustycznego żółwia ma tak ciepłą barwę, że domownikom nie będzie przeszkadzać nawet dłuższa zabawa w perkusistę.

A do dla niemowlaka? W końcu pałka i ślimak to już skomplikowane urządzenia.

Jakiś czas temu na rynku pojawiły się grające owoce i warzywa. Plastikowe - naprawdę wierne - imitacje cytryn, bananów, marchewek i bakłażanów wypełnione są grzechoczącymi kuleczkami. Wystarczy poruszyć tak jak grzechotką i słuchać. Inny dźwięk będzie miała grająca cytryna, a inny ogórek. Owoce możesz toczyć, przewracać, potrząsać. Kiedy dziecko nabiera już wprawy możesz bawić się w powtarzanie prostych rytmów.

Owocowo-warzywne grzechotki nie należą co prawda do najtańszych - jeden instrument kosztuje ponad 20 zł - ale są na tyle uniwersalne, że można uczyć się na nich rozróżniania kolorów, angielskich słówek, można je kolekcjonować kompletując niewielkie ogródki, czy warzywniaki.

Jeśli wrzucisz je do worka dziecko może uczyć się rozróżniania kształtów poprzez dotyk.

Potem wystarczy już tylko obserwować czy szybciej rozróżni cytrynę palcami, czy uchem ;-)

---

Więcej o wprowadzaniu dzieci w świat dźwięków i nauce gry na instrumentach. I o tym jak wspierać dziecko w nauce gry znajdziesz na moim blogu www.wszystkodogrania.wordpress.com


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

wtorek, 22 marca 2011

Produkty spożywcze niebezpieczne w ciąży

Autorem artykułu jest Aleksandra Cyndler



Każda przyszła mama podczas trwania ciąży nieustannie zastanawia się, czy robi wszystko aby jej dziecko prawidłowo się rozwijało. Jednym z elementów na które musi zwracać szczególną uwagę, jest codzienna dieta, która powinna być urozmaicona i bogata w składniki odżywcze.
Są jednak takie produkty, które będąc w ciąży bezwzględnie należy wykluczyć z jadłospisu.
alkohol – jest bezwzględnie zabroniony (!) nawet niewielkie ilości alkoholu mogą spowodować trwałe uszkodzenie płodu, poronienie, przedwczesny poród, a także wystąpienie płodowego zespołu alkoholowego (PZA, po ang. FAS).
mocna kawa i herbata, cola, napoje energetyzujące – ze względu na zawartość w nich kofeiny, która zwiększa ryzyko poronienia, a u noworodka niedowagi, utrudnia przyswajanie żelaza i ma działanie moczopędne, przez co odwadnia organizm i wypłukuje z niego wapń (niezbędny do prawidłowego rozwoju kości maleństwa).
sery pleśniowe (typu Brie i Camembert) oraz niepasteryzowane produkty kozie i owcze – ze względu na występowanie bakterii typu listeria, powodujące chorobę zwaną listeriozą. Ciężarne kobiety są bardziej podatne na tą chorobę, która w skrajnych przypadkach może doprowadzić do poważnych uszkodzeń płodu lub poronienia
surowe jaja i niepasteryzowane mleko – mogą być źródłem salmonelli
surowe i niedogotowane mięso – może zawierać mikroorganizmy wywołujące toksoplazmozę (jeśli przechodzisz ją po raz pierwszy w ciąży, może ona wywołać u dziecka poważne urazy układu nerwowego)
duże ilości wątróbki - nadmiar witaminy A w niej zawartej może być szkodliwy dla rozwoju dziecka
fistaszki i produkty je zawierające (niektóre czekolady czy ciastka) – orzeszki ziemne bardzo łatwo uczulają, więc ze względu na niebezpieczeństwo alergii (szczególnie jeśli w rodzinie są alergicy) lepiej ograniczyć ich spożywanie do minimum aż do zakończenia karmienia piersią.

Więcej artykułów na temat ciąży, porodu opieki i wychowywania dziecka znajdziesz na portalu: http://www.nivena.pl
---

Aleksandra Krawczyk, http://www.nivena.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Modna mamusia

Autorem artykułu jest dywyn



Przyjście dziecka na świat to ogromny powód do radości dla każdego oczekującego na tę chwilę rodzica. Moment ten poprzedzony jest jednak długimi dziewięcioma miesiącami, które przyszła mama bardzo emocjonalnie przeżywa. Okres ten wiąże się nei tylko z przyjemnością, ale i różnymi problemami, bardziej i mniej poważnymi.

Wiele kobiet w ciąży, chociaż jest zadowolonych ze swojego stanu, to jednak nie przepada za swoją nową figurą. Nie chodzi tu o to, ze nie lubią one swojego ciała, ale o to, że trudno im znaleźć pasujące ubrania. Jeszcze kilka lat temu kobiety miały z tym prawdziwy problem, ubrania ciążowe musiały być albo szyte na miarę, co czasem było dość kosztownym rozwiązaniem, albo pożyczone od męża – wiele kobiet zmuszonych było nosić za duże dresy czy koszule. Teraz natomiast sytuacja zmienia się tak bardzo, że nawet coraz częściej używa się pojęcia moda ciążowa w odniesieniu do ubrań dla kobiet spodziewających się dziecka.

 

Dzisiaj już żadna kobieta będąca w stanie błogosławionym, zwłaszcza jeśli mieszka w większej miejscowości, nie powinna mieć żadnych problemów ze znalezieniem odpowiednich dla siebie ubrań. I nie chodzi tu wyłącznie o wygodne stroje, nadające się jedynie do chodzenia po domu. Oprócz wszelkiego rodzaju dresów, ogrodniczek i bluz, w wielu sklepach dostępna jest już „wyjściowa” odzież ciążowa. Dzięki niej każda kobieta w ciąży może sobie pozwolić na elegancki kostium, idealny do pracy, a także seksowną sukienkę na romantyczną kolację.

 

Wiadomo, że dobre samopoczucie jest szczególnie istotne w przypadku przyszłych mam, a chyba nic tak nie poprawia kobiecie humoru jak nowy, szałowy ciuch. Teraz także kobiety w ciąży mogą sobie na takie szaleństwa pozwolić, nie martwiąc się o to, że nowe ubranie nie będzie na nie pasowało. Każda kobieta, a zwłaszcza w stanie błogosławionym, powinna w swoim stroju czuć się komfortowe, ale i niezwykle kobieco i atrakcyjnie.

 

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Późna ciąża groźna dla dziecka?

Autorem artykułu jest Marcin1984



Pomimo powszechnych opinii, że ciąża po 30 roku życia wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia wad genetycznych u dziecka, to coraz więcej kobiet się na to decyduje. Mało jest badań, które by to potwierdzały, dlatego również lekarze mają odmienne opinie na ten temat.

Na forum Familie.pl zawrzało, gdy pojawił się temat dotyczący rodzenia dzieci po 30 roku życia przez kobiety. W sondzie internetowej na naszym portalu użytkownicy uznali, że późne macierzyństwo ma więcej zalet, niż wad.

- Osobiście znam dużo dziewczyn, które późno zdecydowały się na kolejne dziecko. Podobno mamy w tej fazie wieku są cierpliwsze i bardziej gotowe do macierzyństwa - napisała Bulinka. Użytkownik a1410 nie do końca się z tym zgadza. - Z jednej strony akceptujemy coraz późniejsze macierzyństwo, a z drugiej dziwimy się skąd raptem tyle dzieci w różny sposób "upośledzonych"! Może wystarczy chwilkę pomyśleć i połączyć te dwa fakty...

- Powikłania w ciąży zdarzają się kobietom w każdym wieku - usłyszeliśmy od Marcina Cabaja, lekarza rodzinnego z Łukowa. - Wiek kobiety odgrywa ważną rolę w tym, jak będzie przebiegała ciąża, ale nie najważniejszą.

Teresa Abramowicz, ginekolog z Gdańska idzie jeszcze dalej. Twierdzi, że opinie o większym zagrożeniu występowania wad wrodzonych u dzieci, których matki późno zaszły w ciążę można schować między bajki.

Katarzyna Wodecka, ginekolog z Dąbrowy Górniczej ma w tej kwestii odmienne zdanie. - Uważam, że kobiety, które decydują się na ciążę po 35 roku życia muszą się liczyć z większym ryzykiem wystąpienia wad genetycznych u dzieci. Trudno jest mi powiedzieć, jakie to są wady. Ich występowanie najczęściej ma związek ze złym podziałem komórek.

Wśród badań prenatalnych znajdują się i te, które rutynowo wykonuje się u każdej kobiety w ciąży, i te bardziej specjalistyczne, a nawet wiążące się z pewnym ryzykiem. - Te badania nie eliminują wady. Stwierdzają jedynie, czy dziecko jest zdrowe, czy nie - powiedziała Katarzyna Wodecka.

O ile późna ciąża może być groźna dla dziecka, to kobiety, które decydują się na ten krok po 35 roku życia, o swoje zdrowie nie muszą się specjalnie obawiać. - Wystarczy, że będą się zachowywać tak, jak każda inna kobieta będąca w ciąży, to nie powinno być żadnych problemów. Jak wspominałem wcześniej, wiek jest ważny, ale nie najważniejszy - powiedział Marcin Cabaj.

Kobiety coraz później decydują się na dziecko z wielu powodów. Są to kariera zawodowa, brak własnego mieszkania, czy brak niezależności finansowej. - Najczęściej jednak przyczyna leży w innym miejscu. Kobiety są coraz bardziej świadome swojej roli w społeczeństwie i mniej ulegają presji - wyjaśnia Magdalena Czapiga, psychoterapeutka z Krakowa. - Dlaczego nigdy nie mówi się, że dziecko rodzi się upośledzone, bo mężczyzna późno zdecydował się na ojcostwo? Bo społeczeństwo jest tak skonstruowane, że to kobiety są obarczane całą odpowiedzialnością za urodzenie zdrowych dzieci.

- Teoria, że dzisiejsze kobiety są w stanie zaryzykować zdrowie swojego dziecka w imię kariery zawodowej jest mocno przesadzona. Rozwój zawodowy jest ważny w życiu kobiety, ale nie oznacza to, że są one w stanie wszystko poświęcić, aby osiągnąć zawodowy szczyt. - powiedziała Magdalena Czapiga. - Mimo, iż odsetek kobiet „uświadomionych" wciąż jest stosunkowo niewielki, to z roku na rok jest ich więcej.

Marcin Osiak
m.osiak@familie.pl

 

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Cesarskie cięcie. Fakty i mity

Autorem artykułu jest Marcin1984



Szybciej, łatwiej, bezboleśnie. Tak wygląda cesarskie cięcie. Perspektywa „uśpienia" kobiety na czas porodu powoduje, że jest to dla nich mocno stresujące. Boją się o to, czy ta metoda jest zdrowa dla niej i dla dziecka, że mogą się nie wybudzić z narkozy... Portal Familie.pl sprawdził jak jest naprawdę.

Cesarskie cięcie, popularnie zwane też „cesarką" jest to operacja chirurgiczna zastępująca naturalną metodę porodu dziecka. Zabieg polega na nacięciu przez lekarza przedniej ściany powłok brzusznych i macicy, a następnie wydobyciu dziecka i łożyska z brzucha kobiety. Cesarskie cięcie wykonuje się wtedy, gdy poród fizjologiczny jest niemożliwy czy niewskazany lub kiedy pojawia się niebezpieczeństwo, że mógłby on zagrozić życiu czy zdrowiu dziecka lub matki.

- Obecnie 25 proc. porodów odbywa się w ten właśnie sposób - dowiedzieliśmy się od Jarosława Saczonka, ginekologa z Działdowa. - Czas potrzebny do wykonania zabiegu nie jest długi. Tak szybkie działanie zapewnia bezpieczeństwo dla dziecka. Cesarskie cięcie jest wykonywane wyłącznie na zalecenie lekarza. Najczęściej dotyczy to przypadków, gdy istnieje zagrażająca wewnątrzmaciczna zamartwica płodu, brak postępu porodu, lub położenie płodu miednicowe - wylicza Jarosław Saczonek.

- Ja niestety nie miałam wyboru. Moja budowa bioder nie pozwoliła na to, abym urodziła naturalnie - powiedziała nam Kasia, mama 3 letniego Pawełka. - Bałam się porodu, bo mój mąż nie mógł uczestniczyć w porodzie. Po wszystkim jednak miałam straszny ból, który utrzymywał się nawet przez miesiąc. Najbardziej mi było szkoda, że dziecko po porodzie trafiło do inkubatora, a nie do mnie. Ale jak tylko się obudziłam, pielęgniarki od razu mi go przyniosły i było super - opowiada Kasia.

Obawy przed operacją ma chyba każda przyszła mama. Szczególnie silny jest strach przed narkozą, bo nigdy nie wiadomo, jak to będzie po wybudzeniu. - Najczęściej wystarcza sama rozmowa z pacjentką o tym, jak będzie wyglądała operacja oraz, że nie jest on niebezpieczny dla kobiety i dla dziecka - powiedziała nam Iwona Kaczyńska, położna z Olsztyna. - Szczera rozmowa z pacjentką jest najlepszym przygotowaniem jej do zabiegu.

Potwierdzają to lekarze ze Specjalistycznego Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej we Fromborku, którzy twierdzą, że pomoc psychologa prawie nigdy nie jest potrzebna w czasie oczekiwania na poród. - Najlepszą metodą na rozładowanie stresu jest rozmowa z położną i ginekologiem oraz wsparcie rodziny - usłyszeliśmy.

Cesarskie cięcie jest to zabieg mocno inwazyjny. Czy po takim porodzie kobieta nadal jest w pełni sprawna seksualnie? Spytaliśmy o to Annę Betley - Dudę, seksuologa z Iławy.

- Cesarskie cięcie nie ma żadnego wpływu na dalszą seksualność kobiety. Uważam, że wręcz przeciwnie, ponieważ podczas tego zabiegu oszczędzane są dolne drogi rodne, które podczas porodu naturalnego zostają czasem mocno naruszone. Kobieta po cesarskim cięciu szybciej odzyskuje pełną sprawność - uspokaja Anna Betley.

Marcin Osiak
m.osiak@familie.pl

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Katar u niemowlęcia. Sposoby leczenia.

Autorem artykułu jest Aleksandra Maliszewska



Chore niemowlę. Jak szybko mu pomóc?
Katar to chyba najgorsza sprawa dla malucha. Dziecko do roku oddycha wyłącznie przez nos, więc jeśli pojawił się właśnie katar to maluch ma prawo do specjalnego traktowania.


W żadnym wypadku nie ma tu zastosowania powiedzenie, że "Katar leczony trwa siedem dni, a nie leczony tydzień".
Reaguj szybko i zdecydowanie. Jak? Podpowiadamy.

Podstawa - aspirator
Przede wszystkim zaopatrz się w aspirator do noska. Gruszki odeszły do lamusa. Wypróbuj Fridę lub Katarek. Odciąganie kataru to pierwszy i najważnieszy krok do zwycięstwa.

Nie każde dziecko lubi taką ingerencję niestety. Postaraj się zatem zrobić to bardzo delikatnie, wytłumacz mu co się stanie, kiedy końcówka urządzenia dotknie noska. Nawet niemowlętom warto takie rzeczy tłumaczyć, no chyba, że jesteś absolutnie pewna, że ono zupełnie nic nie rozumie. Ale pewna być nie możesz, prawda? Tłumacz więc, mów łagodnie, uspokajaj. To pomoże malcowi przebrnąć przez operację odciągania kataru. Ważne jest abyś się nie poddawała. Nawet jeśli maluch nie cierpi tego zabiegu - jest on konieczny. Najłatwiej go wykonać kiedy masz kogoś do pomocy. Może on przytrzymać rączki lub główkę dziecka. Czasami zdarza się, że nie będzie nikogo obok, a Twoje dziecko już na sam widok aspiratora będzie z prędkością błyskawicy raczkowało do innego pokoju. Spokój to podstawa, ale trochę techniki też się przyda. Siedzącego brzdąca posadź sobie na kolanach tak jakbyś chciała przechylić go do pozycji karmienia. Włóż jedną rękę pod główkę maluszka i chwyć jego rączkę swoją. Druga rączka powinna być blokowana pod Twoją pachą. Teraz możesz dziać. Aspirator w dłoń i start!

Maść i psikadło
Smaruj nosek maścią majerankową (uwaga: nie nagietkową!) która ułatwia oddychanie. Taką maść kupisz w każdej aptece.
Sprawdzają się także psikacze do nosa, które nawilżają i pomagają oczyścić jamy nosowe poprzez wypłukiwanie zanieczyszczeń. Polecamy Unimer Pediatric, który łatwo się aplikuje i jest bardzo wydajny. Rozważ także zakup oczyszczonej wody morskiej Marimer lub PHYSIODOSE, soli fizjologicznej.

Niektóre mamy chwalą Nasivin, spray który zwęża naczynia krwionośne, zmniejsza przekrwienie i obrzmienie błony śluzowej nosa, ułatwiając oddychanie. Skurcz naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa prowadzi także do rozszerzenia i udrożnienia przewodów odprowadzających zatok przynosowych oraz oczyszczenia trąbki słuchowej. Działanie preparatu jest szybkie i długotrwałe.

Bardzo małe dziecko kładź na brzuszku, żeby katar mógł wypływać z noska.
Starszakowi przygotuj kanapkę z czosnkiem i masłem, może taką zapiekaną jak z restauracji?
Jeśli nie lubi, wypróbuj tabletki Ali-Baby, od 3 roku życia. Zawarte w czosnku witaminy, białka, glikozydy oraz substancje mineralne współdziałając ze sobą wzmacniają układ odpornościowy organizmu.

Co jeszcze możesz zrobić?

Częściej wietrz i nawilżaj mieszkanie. W pomieszczeniu w którym śpi maluch powinno być ok 20-22 stopni Celsjusza. Kładź dziecko w łóżeczku tak, by jego główka była wyżej. Wiele mam wkłada pod nogi łóżka książki lub przykładowo gruby segregator pod materac.

Jeżeli katar zmieni się na zielony, żółtawy lub pojawi się gorączka i inne objawy choroby - weź malca do lekarza. Może potrzebne będzie lekarstwo na receptę.

Jesteś mamą, więc nie lekeważ żadnych symptomów nadchodzącej choroby. Zobacz w czym jeszcze może doradzić Ci Babski Portal.

 

Po więcej artykułów dla Mam zapraszamy do Babskiego Portalu www.nie-zla-mama.com

 

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zadbaj o siebie w czasie ciąży

Autorem artykułu jest Sylwia Porada



Ciąża to czas szczególny. Nie tylko dlatego, że przez kolejnych 9 miesięcy szczęśliwi rodzice czekają na przyjście na świat swojego dziecka, ale i dlatego, że powinien być to czas, w którym kobieta wyjątkowo dba o siebie.

Czyni to przede wszystkim dla dziecka, ale i dla siebie. Huśtawka nastrojów to nie mit. Zmiany hormonalne charakterystyczne dla okresu ciąży powodują częste zmiany nastrojów oraz niskie poczucie samooceny. Kobieta w ciąży często czuje się nieatrakcyjna i niezadbana. Dlatego w tym czasie każda z Was powinna szczególnie dbać o siebie, swoje zdrowie i psychikę. Bezwzględnie należy pamiętać o tym, że wszystko, co robi ciężarna ma wpływ na dziecko.

Bardzo ważną sprawą jest prawidłowa dieta bogata w zbożowe produkty pełnoziarniste, ryż, kasze, orzechy, migdały, jabłka, banany, melony, świeże warzywa, nabiał, chude mięso i wędliny, oleje roślinne, oliwę z oliwek. Dobrze zbilansowanej diecie powinno towarzyszyć picie dużej ilości butelkowanej wody niegazowanej (od 2,5 do 3 litrów dziennie).

Ciąża to natomiast czas, w którym należy unikać niepasteryzowanego mleka, surowych jaj, potraw bogatych w tłuszcz i ciężkostrawnych, mocnej kawy i herbaty, serów pleśniowych, surowych owoców morza, napojów gazowanych, produktów zawierających środki konserwujące, nadmiernej ilości soli, ostrych przypraw i marynat oraz nadmiaru słodyczy. Oczywiście wykluczony jest alkohol, papierosy i narkotyki.
Kobieta w ciąży powinna unikać kontaktu z osobami chorymi, np. przeziębionymi. Leki można zażywać tylko pod kontrolą lekarza.

Warto zainteresować się czy w okolicy są miejsca oferujące zajęcia gimnastyczne dla kobiet w ciąży - aerobik czy pływanie. Oczywiście najzwyklejsze spacery są świetną formą zażywania ruchu w ciąży. Natomiast ciąża to nie czas na wizyty w solarium.

Jeszcze kilka miesięcy przed poczęciem kobieta powinna zacząć zażywać kwas foliowy i przyjmować go do ok. 12 tygodnia ciąży. Kwas foliowy (czyli witamina B9) warunkuje prawidłowość procesów metabolicznych i wzrost komórek oraz zmniejsza ryzyko występowania wad układu nerwowego u płodu. Wraz z witaminą B12 bierze udział w regulacji tworzenia i dojrzewania czerwonych krwinek. Bogatym źródłem kwasu foliowego jest szpinak, brokuły, sałata, natka pietruszki, orzechy, wątróbka, kiełki pszenicy, banany, pomarańcze, cytryny, drożdże, mleko i nabiał, soja oraz rośliny strączkowe.

Często ciężarne zapominają o tym, że ciąża to nie choroba. Przestają dbać o swój wygląd. Przeciwnie, w ciąży również należy dbać o siebie. Wizyta u fryzjera, makijaż, ubranie - to wszystko ma wpływ nie tylko na postrzeganie ciężarnej przez otoczenie, ale i na samopoczucie jej samej. Pamiętać jednak należy o tym, że kobietom w ciąży odradza się farbowanie włosów, gdyż amoniak zawarty w farbach może przeniknąć do krwiobiegu, a stąd do łożyska. Farba może również spowodować reakcję alergiczną u przyszłej mamy. Zabiegiem również zdecydowanie odradzanym podczas ciąży jest trwała ondulacja. Opary, które kobieta wdycha podczas tego zabiegu mogą wywołać u ciężarnej zawroty głowy, mdłości, a nawet omdlenia.

W tym okresie bardzo ważna jest ponadto higiena, fizyczna oraz psychiczna. Dobry i długi sen, czyli trwający około 9 godzin i nieprzerwany jest jednym z jej warunków.

W zakresie higieny osobistej jednym z podstawowych zaleceń dla ciężarnych jest unikanie kąpieli w wannie. Woda wraz z bakteriami może bowiem przedostać się do pochwy i szyjki macicy wywołując zakażenie. Może ono być szczególnie niebezpieczne dla płodu. Podmywając się warto stosować płyny do higieny intymnej. Po kąpieli ciężarna powinna stosować kremy, balsamy czy olejki do ciała przeznaczone oczywiście dla kobiet w ciąży.
W ciąży trzeba również szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, bowiem jest to czas, kiedy przyszła mama jest szczególnie narażona na ryzyko próchnicy i stany zapalne dziąseł oraz przyzębia. Zęby trzeba myć 2-3 razy dziennie. Jeszcze przed poczęciem należy wyleczyć zęby. Próchnica może być bowiem źródłem zakażenia, które doprowadzić może do infekcji płodu oraz spowodować przedwczesny poród.

Wiele wątpliwości pojawia się jeśli chodzi o wpływ komputera czy telefonu komórkowego na mające przyjść na świat dziecko. Niestety do tej pory nie ma jednoznacznej odpowiedzi popartej badaniami czy używanie komputera i komórki negatywnie wpływa na przebieg ciąży i zagraża zdrowiu dziecka. Komputer emituje fale elektromagnetyczne, więc warto być ostrożnym przy korzystaniu z niego. Zaleca się, aby kobieta w ciąży spędzała przy komputerze maksimum 4 godziny. Jeśli chodzi o telefon komórkowy, to badania które przeprowadzono pod koniec lat 90 w Danii pokazały, że rozmawianie przez komórkę 2-3 razy dziennie ma wpływ na rozwój nadpobudliwości u dziecka.
Dbając o siebie w czasie ciąży warto wziąć pod uwagę uczęszczanie do szkoły rodzenia. Z pewnością zajęcia w szkole rodzenia pozytywnie wpłyną na nastrój przyszłej mamy.

---

Osesek- portal dla rodziców niemowląt i małych dzieci


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Dieta przyszłej mamy. Bądź piękna w czasie ciąży !

Autorem artykułu jest Wasz Sklep



Jednym z najważniejszych etapów z życiu każdej rodziny jest okres w, którym oczekuje ona na narodziny dziecka.
Spodziewasz się dziecka? Gratulacje! Ale co ze zbędnymi kilogramami?

We współczesnym świecie kobietom narzuca się nienaganny wygląd. Nowym hitem stał się obraz wysportowanej oraz smukłej przyszłej mamy. Kobiety nie potrafią poradzić sobie ze zmianami jakie zachodzą w ich ciele w okresie 9 miesięcy. Tym bardziej , że w mediach bombardowane są zdjęciami i przykładami szczupłych i pięknych aktorek spodziewający się potomstwa....

Odmawianie sobie ulubionego fast food to normalność, ale głodzenie się, gdy jesteś przy nadziei to paranoja. W Stanach o dziwo wiele młodych oraz wykształconych kobiet decyduje się na tak drastyczne kroki, nie bacząc na zdrowie przyszłego dziecka.
Jest oczywiste, że podczas ciąży nie można stosować diety odchudzającej. Mogłoby to narazić ciężarną na niedobory pokarmowe, zaburzyć przebieg ciąży i rozwój jej dziecka.
Jednak wiele kobiet podczas ciąży za dużo przybiera na wadze. Pytają one co powinnam zmienić w swoim żywieniu?
Kobiety w ciąży powinny stosować dobrze wyważoną dietę wspomagającą rozwój dziecka. Złe odżywianie oraz niedowaga prowadzą do obniżenia inteligencji ich przyszłej pociechy a także grozi niedorozwojem! Najmądrzejszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest udanie się do dietetyka. Taki lekarz zawsze pomoże odpowiednio skomponować dietę, która nie spowoduje, aż tak dużego wzrostu wagi przyszłej mamy. Wiele kobiet przybiera na wadze podczas ciąży. Zamiast jeść „dla dwojga", jedzą „za dwoje". Dieta ciężarnych kobiet pozwala na zwiększenie dziennego zapotrzebowania energetycznego od 300 do 500 kcal, w zależności od wagi wyjściowej. Generalnie kobiety chude przybierają na wadze nieco więcej niż otyłe. Aby zmieścić się w normach, kobieta może przytyć do 9 - 12 kg podczas trwania ciąży, czyli 1- 1,5 kg miesięcznie.
Oczywiście przyszłe mamy nie powinny samodzielnie stosować żadnych diet odchudzających! Należy za to unikać przejadania się, zwłaszcza produktami z dużą ilością tłuszczów i węglowodanów, czyli tłustymi serami, mięsami i wędlinami, rybami w oleju. Zaleca się ograniczenie do minimum jasnego pieczywa na rzecz ciemnego, jedzenia typu fast - food, słodyczy, w tym ciast, produktów cukierniczych, produktów mącznych. Bogate w tłuszcze i węglowodany produkty nasilają także zaparcia.
Oto kilka rad, które pomogą ci w utrzymaniu wagi bez negatywnego wpływu na rozwój twojego malucha.
Przede wszystkim, jeśli nie ma przeciwwskazań, można zastosować codzienną umiarkowaną aktywność fizyczną na przykład ćwiczenia gimnastyczne i spacery.

Jeśli rzeczywiście ciężarna spożywa za dużo kalorii, może zrezygnować ze spożywania niektórych produktów:
● Wszelkie ciasta i inne słodycze nie są w jej żywieniu potrzebne. Może z nich zrezygnować, a przynajmniej ograniczyć ich spożycie do 1 - 2 razy w tygodniu.
● Podobnie może potraktować potrawy typu fast food, jak hamburgery, frytki, hot dogi czy pizza. Może z powodzeniem wykluczyć je ze swojego menu.
● Również niektóre napoje bywają źródłem dużej ilości kalorii. Można zrezygnować ze słodzenia Herbaty, picia napojów typu cola, sprite, fanta i innych podobnych. Trzeba pamiętać, że soki owocowe również bywają bardzo kaloryczne. Jeżeli, więc ciężarna wypija więcej niż dwie szklanki soków owocowych dziennie, powinna je również ograniczyć. Polecam soki nie zawierające cukru, soki jabłkowe Rembowskich. Nie są to soki produkowane z koncentratu (NFC - Not From Concentrate). Właśnie takie soki w krajach rozwiniętych mają coraz większy udział w spożyciu soków, stanowiąc segment produktów określanych jako Top Premium.

Zainteresowanie sokami NFC jest dowodem na dojrzałość rynku polskiego konsumenta. Soki Produkowane są poprzez bezpośrednie wytłoczenie świeżych owoców na prasie przekładkowej. Soki Rembowskich nie są poddane klarowaniu, lecz pozostają mętne. Dzięki temu zawierają znacznie więcej przeciwutleniaczy (niezbędnych dla naszego zdrowia) niż soki klarowane.
Technologia ta wyklucza również stosowanie konserwantów . Soki nie posiadają dodatku cukru ani wody. Są wyłącznie pasteryzowane, dlatego takie soki jabłkowe to dobra alternatywa dla świeżych owoców.


● Kaloryczne są także chipsy i orzechy. Tradycyjne chipsy, które są niezdrowe i dostarczają dużo kalorii można zastąpić Beztłuszczowymi CRISPY. Dostępne są one w postaci suszonych plasterków z buraka, marchwi, pomidora i jabłka. Crispy, w przeciwieństwie do innych przekąsek nie zawierają tłuszczy, są niskokaloryczne, bezglutenowe, bogate w błonnik, bez konserwantów i polepszaczy smakowych. W wygodnym, opakowaniu, którego zawartość, w przypadku jabłkowego CRISPY jest równa wartości odżywczej dwóch świeżych jabłek.
Produkty te są naturalne i mogą być spożywane zamiast świeżych owoców i warzyw, co potwierdziły niezależne badania oraz przyznane certyfikaty. Badania kliniczne wykazały, że np. CRISPY z buraka działają ochronnie przy radioterapii nowotworów, hamują rozwój wielu z nich i podobnie jak burak są pomocne w leczeniu nadciśnienia, a także chorób układu krążenia.
Proponowane Państwu produkty uzyskały pozytywną opinie Centrum Zdrowia Dziecka, zostały również przebadane przez Instytut-Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka na zawartość glutenu i otrzymały opinię produktów bezglutenowych. W zależności od rodzaju owoców i warzyw, Crispy mogą spełniać różne funkcje. Jedne wzmacniają elastyczność i ogólną kondycję skóry, poprawiając zarazem jej koloryt, inne zwalczają wolne rodniki, pomagają oczyścić organizm z metali ciężkich i niebezpiecznych toksyn, jeszcze inne regulują prace przewodu pokarmowego poprawiając trawienie, zapobiegają otyłości oraz wspomagają odchudzanie.
Owoce i warzywa suszone metodą MIRVAC zachowują wszystkie walory odżywcze, mają naturalny wygląd, są smaczne i chrupiące..

 


Podstawowym zaleceniem jest także unikanie tłustych potraw. Należy wybierać chude mleko i jogurty, chude sery, wędliny i mięsa, a drób spożywać po uprzednim zdjęciu skóry. Trzeba
ograniczyć dodawanie tłuszczu do potraw, także do smarowania pieczywa.
Ważnym również składnikiem diety przyszłej mamy powinien być również kwas foliowy i żelazo.
Kwas foliowy, czyli witaminę B9, odkryto dość przypadkowo na przełomie lat 30-tych i 40-tych XX wieku, kiedy to zauważono, że na wywoływaną sztucznie u niektórych ssaków niedokrwistość, świetnym lekiem okazują się być... drożdże. Badania kontynuowano, aż okazało się, że drogocenny związek występuje w wielu produktach spożywczych takich jak lucerna, otręby czy szpinak, z którego wreszcie w 1941 roku wyodrębniono związek nazwany kwasem foliowym, czyli potocznie mówiąc - kwasem liściastym (od łac. folium - liść).
Witamina B9 jest jasnożółtą substancją łatwo rozpuszczalną w wodzie, ale uwaga -wrażliwą na wysokie temperatury i światło słoneczne. Pamiętać zatem musimy, że gotowanie, smażenie czy pieczenie produktów zawierających kwas foliowy znacznie obniża jego wartość.
Jak widać, dieta przyszłej mamy nie wymaga szczególnych poświęceń. Unikać należy niepełnowartościowych produktów, sztucznie przetworzonych, czy ewentualnie stwarzający zagrożenie zakażeniem bakteriami lub pasożytami. Bezwzględne ograniczenie dotyczy na pewno napojów alkoholowych. Odżywiając się racjonalnie i mądrze, kobieta może mieć pewność, że nie działa na szkodę własnego dziecka.

 

 

---

Wasz Sklep Zdrowa Tradycyjna i Ekologiczna Żywność ul. Koszykowa 20 Warszawa
http://www.waszsklep.com.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kobieta w ciąży w samochodzie.

Autorem artykułu jest Strefa2A



Kobiety w ciąży jeżdżące samochodami, jako kierowca lub jako pasażer, muszą bezwarunkowo zapinać pasy bezpieczeństwa. Ale czy standardowe pasy bezpieczeństwa są bezpieczne dla Twojego nienarodzonego jeszcze dziecka?

Testy robione na całym świecie wykazują, że gdy kobieta w ciąży ma prawidłowo zapięte w samochodzie pasy bezpieczeństwa, znacznie ogranicza ryzyko odniesienia urazu przez nienarodzone dziecko. Ale co to znaczy prawidłowo zapięte pasy, gdy kobieta jest w ciąży? Otóż testy wykazały, że aby ochronić kobietę w ciąży oraz jej nienarodzone dziecko, od urazów nawet przy najmniejszej kolizji należy przesunąć nacisk pasów bezpieczeństwa z brzucha na uda. Rozwiązanie takie zostało wynalezione i poddane wielu testom w Australii. Australijscy inżynierowie wynaleźli proste siedzisko o nazwie Tummy Shield. Siedzisko jest wykonane z ostrożnie zaprojektowanych bardzo wytrzymałych na rozciąganie materiałów. Dodatkowo wzmocnione zastosowaniem nierdzewnej stali o wadze prawie 4,5kg. Siedzisko obszyte jest wysokiej jakości ognioodpornym materiałem, podobnym do tych stosowanych w samolotach. Tummy Shield przeszedł intensywne badania i testy w kilku wiodących australijskich ośrodkach badawczych (posiadających międzynarodowe akredytacje), włączając w to testy zderzeniowe (crash testy) przy dużych prędkościach. Tummy Shield jest starannie zaprojektowane, aby zmniejszyć lub wyeliminować ryzyko obrażeń Twojego nienarodzonego dziecka i łożyska, które chroni Twoje dziecko. Używając Tummy Shield redukujesz ryzyko poprzez przesunięcie pasów bezpieczeństwa z dala od brzucha. Dziecko może swobodnie pływać w łonie matki, co w sposób naturalny absorbuje wstrząsy, a tym samym znacząco minimalizuje ryzyko poważnych obrażeń lub utraty Twojego nienarodzonego dziecka. Siedzisko Tummy Shield jest łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu i pasuje do każdego modelu samochodu. 

---

Strefa2A


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Internetowy pamiętnik przyszłej mamy

Autorem artykułu jest Izabela Lenkiewicz



Wiele przyszłych mam dowiadując się o ciąży, zakłada bloga, aby zapisywać na nim swoje przemyślenia, emocje i zdarzenia z tego okresu oraz wlejać zdjęcia rosnącego w brzuchu malucha i swoje. Nie chcą, by te niezwykłe miesiące oraz przeżycia z nimi związane, odeszły w niepamięć.

Blog, czyli internetowy pamiętnik, to coraz bardziej popularny sposób na zachowanie wspomnień z okresu ciąży. Wiele kobiet zaczyna prowadzić blog zaraz po tym, jak dowiadują się że zostaną mamami. Nie chcą, by te niezwykłe miesiące i przeżycia z nimi związane, odeszły w niepamięć.

"Postanowiłam założyć bloga, bo jestem w ciąży! Tak, to moja pierwsza ciąża... Kibicujcie mi będę opisywać swoje przeżycia i opisywać jak czuję się w ciąży." - tak pisze Kasia autorka bloga "Jestem w ciąży".

" Nie spodziewaliśmy się Ciebie właśnie teraz, choć tak bardzo Cię oczekiwaliśmy. I mimo, że bardzo się boję, czy wszystko się uda - bardzo cię kocham i czekam. I wierzę, że tym razem będzie wszystko dobrze i zobaczymy się w styczniu. I będziesz moim najsłodszym, najukochańszym zdrowym bobasem. Dla Ciebie opiszę tę całą ciążę - żebyś mogła albo mógł to kiedyś przeczytać..." - tak brzmiał pierwszy wpis na blogu "Wyczekana ciąża, czyli blog dla mojego maleństwa".

Blog może zawierać osobiste przemyślenia, zapis wydarzeń, można zamieszczać na nim zdjęcia, rysunki, a nawet nagrania. Przyszłe mamy w internetowym pamiętniku zapisują relacje z kolejnych wizyt lekarskich, opisują etapy poszukiwań kolejnych elementów wyprawki, skarżą się na swoje ciążowe dolegliwości. Przedstawiają świat z nowej perspektywy, zastanawiają się, jak będzie on wyglądał po narodzinach dziecka.

„jeszcze nigdy nie miałam brzucha tak blisko przed oczami
jeszcze nigdy nie męczyły mnie rzeczy tak prozaiczne jak chodzenie, mycie czy ubieranie
jeszcze nigdy nie usłyszałam, że na pewno szybko schudnę, choć się nie skarżę na moją wagę
jeszcze nigdy w naszym domu nie było tylu dziecięcych rzeczy
jeszcze nigdy nie czekałam na ból z taką niecierpliwością" (z bloga „Wyczekana ciąża, czyli blog dla mojego maleństwa".)

Istotną różnicą pomiędzy tradycyjnym dziennikiem, a blogiem jest to, że mogą czytać go również inne osoby korzystające z internetu. Czytające bloga osoby zostawiają zwykle komentarze pod wpisami, dzięki czemu można nawiązać również kontakt z innymi kobietami oczekującymi na dziecko, bo przeważnie one odwiedzają tego typu blogi. Tworzy się społeczność, zawiązują się znajomości. Jeśli natomiast ktoś nie ma zamiaru, by blog był ogólnodostępny, może zablokować go hasłem, które udostępni tylko bliskim i zaufanym osobom.

Zawieranie internetowych znajomości przez przyszłe mamy prowadzące wirtualne pamiętniki jest teraz łatwiejsze dzięki specjalnemu miejscu, gdzie zgromadzone są ich adresy internetowe. „Katalog blogów ciążowych", który powstał na profesjonalnym Blogu przedPORODEM.pl ułatwia wzajemne odwiedziny lub wyszukanie ulubionych blogów do podczytywania. Każda osoba prowadząca blog o ciąży, może zgłosić go do katalogu.

Zakładając bloga korzystamy z tzw. serwisów blogowych. Konieczne jest zarejestrowanie się w takim serwisie. Aby pisać bloga nie trzeba znać kodu HTML. Blogowanie jest proste i intuicyjne. Najpopularniejsze serwisy blogowe to: blog.onet.pl, blox.pl, blog.pl, bloog.pl, wordpress.com, blogspot.com.

 

 

---

Internetowa Szkoła Rodzenia przedPORODEM.pl - kurs e-learningowy przygotowujący do porodu, połogu i opieki nad noworodkiem


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Czy dzisiejsza odzież ciążowa może być seksowna ?

Autorem artykułu jest Luke Sept



W dzisiejszych czasach trendy mody wpływają nie tylko na to by zapewnić nam samopoczucie elegancji w chwilach dla nas niecodziennych, ale także by zadbać o naszą wygodę i samopoczucie na codzień. Dlatego też moda kobieca nie przechodzi bokiem koło tak wyjątkowego stanu jakim jest ciąża. Odzież ciążowa staję się coraz bardziej elegancka i seksowna.

Ciąża to z pewnością wyjątkowy czas dla kobiety. Ciąża to również czas, kiedy przyszła mama musi pomyśleć o zmianie garderoby. Kobiety w ciąży przede wszystkim chcą czuć się komfortowo , a także wyglądać atrakcyjnie, zmysłowo i kobieco. Całe szczęście za sobą już mamy czasy, kiedy to odzież ciążowa przypominała bezkształtne worki. Współczesna odzież ciążowa jest modna, wygodna, po prostu piękna. Współczesna odzież ciążowa pozwala każdej kobiecie czuć się seksownie i z klasą. Bez względu na porę dnia, czy okazję, przyszła mama może wdzięczne prezentować swoje zmieniające się kształty, wyglądając przy tym olśniewająco. Współczesna odzież ciążowa jest zgodna z hasłem: „nowoczesna mama, to dobrze ubrana mama". Nowoczesna kobieta w ciąży, to ta ubrana w legginsy i zwiewną tunikę, to kobieta ubrana w długą sukienkę usłaną kwiatami lub bluzkę w marynarskie pasy. W dzisiejszych czasach, będąc w ciąży, kobiety nie muszą rezygnować ze swojego indywidualnego stylu, jaki prezentowały przed ciążą. Odzież ciążowa, którą znajdziemy na stronie bobasimama.pl współgra z aktualnymi trendami, jest niezwykle stylowa, komfortowa, na luzie lub elegancka, w zależności od preferencji. Nowoczesne kolekcje pozwalają przyszłym mamom być na topie. Wspaniałe sukienki, bluzeczki, koszulki, koszule, spódnice, delikatnie eksponują zmieniające się kobiece kształty, czyniąc z nich potężny atut. Dostępna dziś odzież ciążowa udowadnia nawet największym sceptykom, że nawet z dużym brzuszkiem można być modną i piękną.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak zaplanować płeć dziecka

Autorem artykułu jest Mateusz Tomys



Jedni rodzice marzą o dziewczynkach, drudzy chcieliby mieć chłopczyka. I chociaż w rzeczywistości pragną jedynie, aby dziecko było zdrowe, to w skrytości robią wszystko, aby maluch posiadał określoną płeć.

Jeszcze do niedawna o planowaniu płci u dzieci mówiło się z przekąsem. Przywoływano wątpliwe metody dotyczące odpowiedniego ustawienia łóżka z północy na południe czy też zalecające mężczyźnie uprawianie seksu na lewym boku. Jednak od pewnego czasu znane są metody planowania płci dziecka, których skuteczność określa się w granicach 70-98%. Doskonałym tego przykładem jest metoda prof. Josepha Stolkowskiego, który zaleca kobietom stosowanie odpowiedniej diety. W przypadku jeśli chcą mieć synka, powinny jeść dużo produktów zawierających sód i potas (m.in. pomidory, ziemniaki, banany). Z kolei w przypadku marzeń o dziewczynce najlepiej sprawdzają się posiłki bogate w wapń i magnez. Chodzi przykładowo o gruboziarniste kasze, orzechy i migdały, ryby oraz produkty mleczne. Aby dieta przyniosła spodziewane rezultaty, należy rozpocząć jej stosowanie najwcześniej 6 miesięcy, a najpóźniej 6 tygodni przed planowanym zajściem w ciążę.

Innym sposobem jest laboratoryjne wyodrębnienie plemników posiadających chromosom X (dziewczynki) lub chromosom Y (chłopcy). Następnie wprowadza się je do komórki jajowej kobiety. Dochodzi do zapłodnienia in vitro lub do inseminacji. Sztuczne zapłodnienie przynosi wyjątkowo skuteczne efekty w przypadku planowania płci dziewczynek – daje 85% pewności, że urodzi się córka. Aż o 20% niższy jest wskaźnik efektywności w przypadku chłopców.

Interesująco przedstawia się też metoda Selnas czyli Selekcja Naturalna Płci opracowana przez doktora Patricka Schouna. Stwierdził on, że komórka jajowa może być naładowana dodatnio lub ujemnie. Od rodzaju ładunku zależy typ przyciąganych plemników. Generalnie ładunki ujemne pozwalają na narodziny syna, zaś ładunki dodatnie odpowiadają za pojawienie się na świecie dziewczynek. Dla każdej pary, która chce zaplanować płeć swojego dziecka, przygotowywany jest specjalny kalendarzyk cyklów polaryzacji. Czy ta metoda jest skuteczna? Podobno sprawdza się u kobiet z regularnymi miesiączkami. Na 155 par aż w 153 przypadkach udało się zrealizować założenia dotyczące syna lub córki.

---

Płeć dziecka planowanie


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Relaks w ciąży

Autorem artykułu jest SuperJA



Aby budowanie ciepłej relacji matki i dziecka było możliwe, potrzebne jest poczucie bezpieczeństwa i wewnętrzna równowaga. Dziecko bezbłędnie wyczuwa wszystkie emocje swojej matki. Razem przechodzą przez kolejne tygodnie ciąży i warto, aby był to czas wzajemnego obdarowywania się dobrymi uczuciami

Mężowie prężą się dumnie szczęśliwi, że lada dzień zostaną ojcami. Matki i teściowe nie ustają w dawaniu dobrych rad. Przyjaciółki straszą bólem i depresją poporodową… Kobiecie w ciąży nie jest łatwo być radosną i spokojną o swój los, bo choć wszyscy ją wspierają, w swoich lękach i wątpliwościach tak naprawdę pozostaje sama.

Ciąża nie jest chorobą – powtarzają lekarze i psycholodzy. To prawda. Ale bez wątpienia jest to stan wyjątkowy, w którym świat zmienia się dość gwałtownie. Przybywa kilogramów, rzeczy dotychczas proste stają się prawie niewykonalne, brakuje sprawności i energii. Z każdym tygodniem trudniej jest chodzić, do głosu dochodzą niepokoje, które każą myśleć o wszystkich możliwych kłopotach. A przecież jest to ten moment, gdy matka i dziecko nawiązują ze sobą pierwsze relacje, rodzi się między nimi ta niepowtarzalna bliskość, która w przyszłości zaowocuje pięknym macierzyństwem i szczęśliwym życiem obojga. Szkoda byłoby to przegapić…

Aby budowanie ciepłej relacji matki i dziecka było możliwe, potrzebne jest poczucie bezpieczeństwa i wewnętrzna równowaga. Dziecko bezbłędnie wyczuwa wszystkie emocje swojej matki. Razem przechodzą przez kolejne tygodnie ciąży i warto, aby był to czas wzajemnego obdarowywania się dobrymi uczuciami. Wypoczęta i spokojna mama może otoczyć swojego maluszka radością i miłością. Dlatego tak ważne jest zadbanie o dobry nastrój i świadomy relaks kobiety w ciąży. Zrelaksowana przyszła mama znajdzie w sobie dość siły, by pokonać niedogodności związane z ciążą. Będzie gotowa stawić czoła stresom i zwątpieniom, nie podda się czarnym myślom. Z większą akceptacją podejdzie do zmian w swoim ciele, skupiając się na tym, co jest najważniejsze – na swojej miłości do dziecka.

Nagranie „Relaks w ciąży” oferowane przez NeuroExpander na stronie internetowej www.relakswciazy.pl to profesjonalna sesja relaksacyjna skierowana do przyszłych mam. Sprzyja ona odnajdywaniu kontaktu z ciałem, usuwaniu napięć i poszukiwaniu radości. Głęboka relaksacja daje większe możliwości, a przy tym pozostaje absolutnie bezpieczna zarówno dla przyszłej mamy, jak i jej dziecka.

Każde nagranie przygotowywane jest indywidualnie - pojawia się w nim imię przyszłej mamy, która będzie go słuchać. To zwiększa skuteczność sesji, pomaga osiągać własne tempo relaksu i porozumienia ze sobą. Nic tu nie jest narzucone. Wszystko ma sprzyjać uwolnieniu energii i odkrywaniu dobrych emocji, a cały proces odbywa się spontanicznie i naturalnie.

Większość kobiet wie, jak ważne w ciąży jest zdrowe odżywianie, unikanie alkoholu i papierosów oraz stosowanie się do zaleceń lekarza. Niewiele jednak kobiet zdaje sobie sprawę, że równie ważnym czynnikiem dla prawidłowego rozwoju dziecka jest relaks – twierdzi dr Alicja Ceran z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Samopoczucie psychiczne przyszłej mamy wpływa na to, jak kształtować się będzie układ nerwowy dziecka. Nagranie „Relaks w ciąży” może pomóc w zrelaksowaniu się przyszłych mam, a skuteczność zastosowanej w nagraniu techniki wizualizacji została wielokrotnie udowodniona.

W nagraniu wykorzystano najnowsze osiągnięcia z dziedziny neurologii.  Odpowiednio dobrana muzyka oraz tempo nagrania wprowadzają umysł przyszłej mamy w stan pełnej relaksacji, kiedy wytwarzane są fale ALFA. Z kolei dzięki wykorzystanej w nagraniu technologii dudnień różnicowych następuje wzrost percepcji oraz przyswajania nowych bodźców. Technika jest absolutnie bezpieczna dla mamy i jej maleństwa.

Opinia eksperta

Dr n. med. Alicja Ceran
Centrum Diagnostyki Prenatarnej
Instytut Matki i Dziecka w Warszawie

Większość kobiet wie, jak ważne w ciąży jest zdrowe odżywianie, unikanie alkoholu i papierosów oraz stosowanie się do zaleceń lekarza. Niewiele jednak kobiet zdaje sobie sprawę, że równie ważnym czynnikiem dla prawidłowego rozwoju dziecka jest relaks. Samopoczucie psychiczne przyszłej mamy wpływa na to, jak kształtować się będzie układ nerwowy dziecka.


Między kobietą a rozwijającym się w jej ciele płodem istnieje łączność neurohormonalna i psychiczna. Przez neurohormony stres kobiety udziela się dziecku i przeciwnie – relaks psychiczny mamy wprowadza dziecko w stan relaksu. W stanach niepokoju zmienia się poziom substancji chemicznych we krwi, takich jak: adrenalina, noradrenalina, dopomina, serotonina czy oksytocyna. Substancje te natychmiast docierają przez łożysko do krwiobiegu dziecka i wpływają na pracę poszczególnych jego organów.
 
Częsty dopływ dużej dawki hormonów stresu do niedojrzałego układu nerwowego rozwijającego się dziecka może wywołać stan ciągłej, nadmiernej czujności i wrażliwości. Wpływ tych hormonów na nienarodzone dziecko jest szczególnie niebezpieczny podczas ostatnich trzech tygodni ciąży, kiedy to następuje skok w rozwoju mózgu. Istnieje duże ryzyko, że dziecko silnie „zestresowane” przed przyjściem na świat będzie miało znaczne problemy z regulacją emocji po urodzeniu, tym samym będzie bardziej niespokojne, płaczliwe i może mieć problemy ze snem.

Aby zapewnić sobie dobre samopoczucie, przyszła mama może skorzystać z technik relaksacji. W stanie relaksu zmniejsza się napięcie mięsni, spada ciśnienie krwi, oddech staje się pogłębiony i wyrównany.


Nagranie „Relaks w ciąży” może pomóc w zrelaksowaniu się przyszłych mam. Zastosowana w nagraniu technika wizualizacji, polegająca na aktywizowaniu doświadczeń zmysłowych i emocjonalnych, bywa dość szeroko wykorzystywana w pracy w wielu dziedzinach (np. m.in. w treningu sportowców). Choć nie każdy jest tak samo podatny na jej wpływ, skuteczność wizualizacji została wielokrotnie udowodniona. Relaksacji można poddawać się codziennie.



UWAGA! KONKURS. DO WYGRANIA NAGRANIE "RELAKS W CIĄŻY". Zapraszamy na stronę www.superja.pl

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak się pozbyć rozstępów w domu?

Autorem artykułu jest JBmedia



Czy pozbycie się rozstępów w domu jest w ogóle możliwe? Co robić aby im zapobiegać, a co robić gdy się już pojawią. I jak to zrobić nie tracąc przy tym i fortuny w gabinetach kosmetycznych i bezcennego dla każdej z nas czasu? 

Innymi słowy czy można walczyć z rozstępami łatwo i przyjemnie, bez kosztów i zbędnego „zawracania głowy”? Otóż jest to zdecydowanie możliwe, a receptę jak to robić znajdziesz poniżej!

Profilaktyka

Stara maksyma, która głosi, że lepiej zapobiegać niż leczyć, ma również zastosowanie w przypadku rozstępów. Zapobieganie to najskuteczniejsza i najprostsza metoda walki z nimi. Wystarczy przestrzegać paru prostych zasad aby problem rozstępów nas w ogóle nie dotknął, a jeżeli już to w niewielkim stopniu. Podstawa to zdrowy tryb życia, a więc zbilansowana, zdrowa dieta, bogata w warzywa, owoce, chude mięso, ryby. Równie waży element zdrowego życia to sport. Jego regularne uprawianie, zwłaszcza na świeżym powietrzu, zdecydowanie bardzo pomaga na utrzymanie dobrej kondycji skóry, a przede wszystkim jej sprężystości, tak ważnej w profilaktyce rozstępów. No i wreszcie sen i spokój, które pomagają wzmacniać ogólną kondycję organizmu, co przekłada się stan naszej skóry. W niektórych przypadkach zalecana jest szczególna ostrożność i wzmożona czujność na froncie „rozstępowym”. Dotyczy to okresu ciąży i oraz stanów gwałtownych wahań wagi.

Zwalczanie

Gdy już się pojawią to ważne na jakim etapie je zauważymy. Im wcześniej tym lepiej, gdyż we wczesnych stadiach znacznie łatwiej je pokonać. Wczesne stadium łatwo poznać po kolorze rozstępu, który jest wówczas różowawy bądź fioletowawy. Stadium późne to tzw. stadium blizny. Wówczas rozstęp blednie i staje się białawy. Na tym etapie walka jest bardzo trudna i niestety może wymagać pomocy specjalisty. Dlatego bardzo ważna jest czuja obserwacja własnego ciała aby na czas podjąć skuteczne działania. Do działań tych zaliczamy:

naprzemienne, zimne i gorące prysznice, masaże newralgicznych okolic tj. bioder, brzucha, pośladków i ud z użyciem np. szorstkiej rękawicy, lub innych dostępnych w każdej drogerii gadżetów masujących, regularnie stosowanie peelingu całego ciała, najlepiej opartego o naturalne składniki złuszczające, wcieranie specjalnych kremów czy ampułek przeznaczonych do zwalczania i zapobiegania rozstępom. Takie preparaty warto kupić w aptece, wybierając specjalne tzw. apteczne serie kosmetyków.

Jak widać, aby skutecznie zwalczać rozstępy w domu nie trzeba dużo czasu, czy pieniędzy. Zdrowy tryb życia to po prostu styl życia jaki należy przyjąć na stałe. Zabiegi można wykonywać przy wieczornej toalecie, krem nie musi być najdroższy, a peeling można zrobić samemu np. z miodu, otrębów i orzechów. Ważne by być systematycznym i konsekwentny

---

Artykuł może być przedrukowywany jedynie w niezmienionej postaci z zachowaniem aktywnych linków.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Ciąża przeżycie, dla każdej matki.


Autor:   Arek S



Dlaczego ciąża zmienia tak bardzo życie matki, oraz dlaczego te zmiany sprawiają, że stajemy się lepszymi ludźmi? Artykuł ma na celu opisanie ciąży, oraz informacje na temat dziecka

Ciąża jest na swój sposób wyjątkowa i każda kobieta powinna doświadczyć stanu ciąży. Ciąża wymaga jednak od matki wielkiego poświęcenia, oraz odpowiedzialności, gdyż w czasie ciąży będziemy musieli wiele rzeczy sobie odpuścić. Przede wszystkim alkohol papierosy, które mogą zaszkodzić naszemu dziecku i sprawić, że płód nie rozwinie się prawidłowo. Rozwój płodu każdego małego dziecka jest prawie zawsze taki sam, bądź bardzo podobny. Dziecko szczególnie w pierwszych tygodniach bardzo szybko przybiera na masie, oraz szybko rośnie

Ciąża tydzień po tygodniu trwa, a ty starasz się by jak najlepiej przeżyć ciążę, dlatego też powinnaś zadbać by żywność, którą spożywasz była przede wszystkim zdrowo, a więc zawierała dużo owoców, oraz warzyw. W zależności od tego co będziesz spożywać dziecko będzie również to jeść, a nie każda potrawa może mu tak smakować jak tobie. Pokarm podawany jest dziecku za pomocą pępowiny. Pępowina dostarcza wszystkie niezbędne substancje odżywcze do tego by dziecko mogło rozwijać się w brzuchu mamy. Jeżeli dbasz o swoją formę kondycyjną ważnym elementem jest to by dziecko nie odczuwało zdenerwowania. Dziecko potrafi wychwycić zdenerwowanie, a co sprawi, że może się niecierpliwić. Uspokoić może dziecko przede wszystkim pływanie, więc jeśli lubisz pływać powinnaś jak najczęściej udawać się na basen by dziecko mogło się zrelaksować. Pozytywnie może również wpływać muzyka. Warto również wiedzieć, który tydzień ciąży aktualnie się znajdujemy, dzięki temu będziemy mogli wiedzieć kiedy trzeba zrobić odpowiednie badania.

Podsumowując na koniec ciąża jest bardzo wielkim przeżyciem dla rodziców. Ciąża jest przede wszystkim próbą związku, oraz sprawi, że relacje między rodzicami znacznie się poprawią. Dziecko sprawi, że będziesz się znacznie więcej śmiała, będziecie mogli mieć więcej radości życia. Najważniejsze jest to, że będziemy mieli dla kogo żyć.