wtorek, 22 marca 2011

Relaks w ciąży

Autorem artykułu jest SuperJA



Aby budowanie ciepłej relacji matki i dziecka było możliwe, potrzebne jest poczucie bezpieczeństwa i wewnętrzna równowaga. Dziecko bezbłędnie wyczuwa wszystkie emocje swojej matki. Razem przechodzą przez kolejne tygodnie ciąży i warto, aby był to czas wzajemnego obdarowywania się dobrymi uczuciami

Mężowie prężą się dumnie szczęśliwi, że lada dzień zostaną ojcami. Matki i teściowe nie ustają w dawaniu dobrych rad. Przyjaciółki straszą bólem i depresją poporodową… Kobiecie w ciąży nie jest łatwo być radosną i spokojną o swój los, bo choć wszyscy ją wspierają, w swoich lękach i wątpliwościach tak naprawdę pozostaje sama.

Ciąża nie jest chorobą – powtarzają lekarze i psycholodzy. To prawda. Ale bez wątpienia jest to stan wyjątkowy, w którym świat zmienia się dość gwałtownie. Przybywa kilogramów, rzeczy dotychczas proste stają się prawie niewykonalne, brakuje sprawności i energii. Z każdym tygodniem trudniej jest chodzić, do głosu dochodzą niepokoje, które każą myśleć o wszystkich możliwych kłopotach. A przecież jest to ten moment, gdy matka i dziecko nawiązują ze sobą pierwsze relacje, rodzi się między nimi ta niepowtarzalna bliskość, która w przyszłości zaowocuje pięknym macierzyństwem i szczęśliwym życiem obojga. Szkoda byłoby to przegapić…

Aby budowanie ciepłej relacji matki i dziecka było możliwe, potrzebne jest poczucie bezpieczeństwa i wewnętrzna równowaga. Dziecko bezbłędnie wyczuwa wszystkie emocje swojej matki. Razem przechodzą przez kolejne tygodnie ciąży i warto, aby był to czas wzajemnego obdarowywania się dobrymi uczuciami. Wypoczęta i spokojna mama może otoczyć swojego maluszka radością i miłością. Dlatego tak ważne jest zadbanie o dobry nastrój i świadomy relaks kobiety w ciąży. Zrelaksowana przyszła mama znajdzie w sobie dość siły, by pokonać niedogodności związane z ciążą. Będzie gotowa stawić czoła stresom i zwątpieniom, nie podda się czarnym myślom. Z większą akceptacją podejdzie do zmian w swoim ciele, skupiając się na tym, co jest najważniejsze – na swojej miłości do dziecka.

Nagranie „Relaks w ciąży” oferowane przez NeuroExpander na stronie internetowej www.relakswciazy.pl to profesjonalna sesja relaksacyjna skierowana do przyszłych mam. Sprzyja ona odnajdywaniu kontaktu z ciałem, usuwaniu napięć i poszukiwaniu radości. Głęboka relaksacja daje większe możliwości, a przy tym pozostaje absolutnie bezpieczna zarówno dla przyszłej mamy, jak i jej dziecka.

Każde nagranie przygotowywane jest indywidualnie - pojawia się w nim imię przyszłej mamy, która będzie go słuchać. To zwiększa skuteczność sesji, pomaga osiągać własne tempo relaksu i porozumienia ze sobą. Nic tu nie jest narzucone. Wszystko ma sprzyjać uwolnieniu energii i odkrywaniu dobrych emocji, a cały proces odbywa się spontanicznie i naturalnie.

Większość kobiet wie, jak ważne w ciąży jest zdrowe odżywianie, unikanie alkoholu i papierosów oraz stosowanie się do zaleceń lekarza. Niewiele jednak kobiet zdaje sobie sprawę, że równie ważnym czynnikiem dla prawidłowego rozwoju dziecka jest relaks – twierdzi dr Alicja Ceran z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Samopoczucie psychiczne przyszłej mamy wpływa na to, jak kształtować się będzie układ nerwowy dziecka. Nagranie „Relaks w ciąży” może pomóc w zrelaksowaniu się przyszłych mam, a skuteczność zastosowanej w nagraniu techniki wizualizacji została wielokrotnie udowodniona.

W nagraniu wykorzystano najnowsze osiągnięcia z dziedziny neurologii.  Odpowiednio dobrana muzyka oraz tempo nagrania wprowadzają umysł przyszłej mamy w stan pełnej relaksacji, kiedy wytwarzane są fale ALFA. Z kolei dzięki wykorzystanej w nagraniu technologii dudnień różnicowych następuje wzrost percepcji oraz przyswajania nowych bodźców. Technika jest absolutnie bezpieczna dla mamy i jej maleństwa.

Opinia eksperta

Dr n. med. Alicja Ceran
Centrum Diagnostyki Prenatarnej
Instytut Matki i Dziecka w Warszawie

Większość kobiet wie, jak ważne w ciąży jest zdrowe odżywianie, unikanie alkoholu i papierosów oraz stosowanie się do zaleceń lekarza. Niewiele jednak kobiet zdaje sobie sprawę, że równie ważnym czynnikiem dla prawidłowego rozwoju dziecka jest relaks. Samopoczucie psychiczne przyszłej mamy wpływa na to, jak kształtować się będzie układ nerwowy dziecka.


Między kobietą a rozwijającym się w jej ciele płodem istnieje łączność neurohormonalna i psychiczna. Przez neurohormony stres kobiety udziela się dziecku i przeciwnie – relaks psychiczny mamy wprowadza dziecko w stan relaksu. W stanach niepokoju zmienia się poziom substancji chemicznych we krwi, takich jak: adrenalina, noradrenalina, dopomina, serotonina czy oksytocyna. Substancje te natychmiast docierają przez łożysko do krwiobiegu dziecka i wpływają na pracę poszczególnych jego organów.
 
Częsty dopływ dużej dawki hormonów stresu do niedojrzałego układu nerwowego rozwijającego się dziecka może wywołać stan ciągłej, nadmiernej czujności i wrażliwości. Wpływ tych hormonów na nienarodzone dziecko jest szczególnie niebezpieczny podczas ostatnich trzech tygodni ciąży, kiedy to następuje skok w rozwoju mózgu. Istnieje duże ryzyko, że dziecko silnie „zestresowane” przed przyjściem na świat będzie miało znaczne problemy z regulacją emocji po urodzeniu, tym samym będzie bardziej niespokojne, płaczliwe i może mieć problemy ze snem.

Aby zapewnić sobie dobre samopoczucie, przyszła mama może skorzystać z technik relaksacji. W stanie relaksu zmniejsza się napięcie mięsni, spada ciśnienie krwi, oddech staje się pogłębiony i wyrównany.


Nagranie „Relaks w ciąży” może pomóc w zrelaksowaniu się przyszłych mam. Zastosowana w nagraniu technika wizualizacji, polegająca na aktywizowaniu doświadczeń zmysłowych i emocjonalnych, bywa dość szeroko wykorzystywana w pracy w wielu dziedzinach (np. m.in. w treningu sportowców). Choć nie każdy jest tak samo podatny na jej wpływ, skuteczność wizualizacji została wielokrotnie udowodniona. Relaksacji można poddawać się codziennie.



UWAGA! KONKURS. DO WYGRANIA NAGRANIE "RELAKS W CIĄŻY". Zapraszamy na stronę www.superja.pl

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz